Misioni i Kombeve të Bashkuara për Ndihmë të Afganistanit (UNAMA) të dielën ka shprehur shqetësim të madh se talebanët janë duke torturuar të burgosur.

Në njoftimin e UNAMA-së theksohet se hetimi tregoi se talebanët kanë vrarë disa të burgosur.

Po ashtu, talebanët akuzohen se kryejnë tortura dhe se situata nëpër burgjet e kësaj organizate është jashtëzakonisht e keqe.

Më tej rikujton se këto torturime mbi të burgosurit janë kundër të drejtës dhe se janë shqetësuese.
Po ashtu pohohet se të burgosurve u është shkurtuar ndihma mjekësore.

Talebanët theksojnë se këto pohime nuk janë të sakta.

Në njoftim thuhet se tortura ishte e lartë në burgjet e autoriteteve amerikane dhe afgane dhe se UNAMA i shpërfill ato.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb