Luftimet midis ushtrisë sudaneze dhe Forcave rivale të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) kanë lënë të paktën 13.6 milionë fëmijë në nevojë për ndihmë jetike humanitare, tha agjencia e fëmijëve të Kombeve të Bashkuara UNICEF.

“Ndërsa Sudani rrëshqet në hije, jeta për fëmijët po afrohet gjithnjë e më shumë drejt një humnere”, tha drejtoresha rajonale e UNICEF-it për Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, Adele Khodr.

Edhe pse një armëpushim u zgjat edhe për pesë ditë të tjera të hënën, furnizimet humanitare në Sudan janë të kufizuara.

Shumë fëmijë dhe familje janë ende të ndërprerë nga ndihma, tha UNICEF.

Për shkak të konfliktit në vend, organizata tha se kishte nevojë për fonde shtesë prej 237 milionë euro (253 milionë dollarë).

Kjo mund të paguajë për trajtimin e më shumë se gjysmë milioni fëmijëve të kequshqyer, tha OKB.

Një luftë e gjatë për pushtet në Sudan u përshkallëzua dhunshëm më 15 prill.

Ushtria nën komandën e presidentit de fakto Abdel Fattah al-Burhan po lufton kundër njësive paraushtarake të zëvendësit të tij, Mohammed Hamdan Daglo.

Të dy gjeneralët morën pushtetin së bashku në vitin 2021, por më vonë patën një mosmarrëveshje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb