UNICEF tha se mijëra shtëpi me gjasë janë shkatërruar pas një tërmeti në Turqi dhe Siri të hënën.

“Mijëra shtëpi ka të ngjarë të jenë shkatërruar, duke lënë mijëra familje në të ftohtë. Stuhitë e forta të borës kanë goditur gjithashtu kohët e fundit disa pjesë të Sirisë dhe Turqisë me temperatura të tjera nën zero të parashikuara”, tha UNICEF në një deklaratë.

Të paktën 4,372 të vdekur janë konfirmuar pas një tërmeti të fuqishëm me magnitudë 7.8 ballë që tronditi Turqinë dhe Sirinë herët të hënën. Vetëm në Turqi, të paktën 5,606 ndërtesa u shembën, sipas Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë. Ka raportime për shkatërrime të ngjashme në veri të Sirisë.

Ka gjithashtu të ngjarë që spitalet dhe shkollat, së bashku me objektet e tjera mjekësore dhe arsimore, të jenë “dëmtuar ose shkatërruar”, tha UNICEF.

UNICEF po punon me qeverinë turke dhe Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë për “nevojat e shfaqura që lidhen me përgjigjen më të gjerë humanitare”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se grupi po përgatitet gjithashtu të mbështesë përpjekjet në Siri.

“Fëmijët në Siri vazhdojnë të përballen me një nga situatat humanitare më komplekse në botë. Një krizë ekonomike në përkeqësim, armiqësi të vazhdueshme të lokalizuara pas më shumë se një dekade konflikti të rëndë, zhvendosje masive dhe infrastrukturë publike të shkatërruar kanë lënë dy të tretat e popullsisë në nevoja për ndihmë… sëmundjet që vijnë nga uji përbëjnë një tjetër kërcënim vdekjeprurës për fëmijët dhe familjet e prekura”, tha UNICEF.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb