Uragani Ian goditi bregun jugperëndimor të Floridës të mërkurën si një nga stuhitë më të fuqishme në SHBA, duke shkatërruar shtëpi dhe ndërtesa dhe duke lënë disa banorë të bllokuar pasi stuhitë përmbytën komunitetet.

Stuhia arriti në tokë pranë Cayo Costa si një stuhi e kategorisë 4 të mërkurën pasdite me erëra maksimale të qëndrueshme të matura me një shpejtësi mahnitëse 150 mph – vetëm 7 mph më e ngadaltë se Kategoria 5, statusi më i lartë në shkallën e uraganit Saffir-Simpson të intensitetit të uraganit. Ai u ngadalësua ndërsa goditi shtetin dhe u ul në një stuhi të kategorisë 1 të mërkurën mbrëma, njoftoi Qendra Kombëtare e Uraganeve.

“Do të ketë ndikime të mëdha përsa i përket erës, shiut, përmbytjeve”, tha Gov. Ron DeSantis në një konferencë të mërkurën. “Pra, kjo do të jetë një ditë e keqe.” Ndërkohë numri i njerëzve të mbetur pa energji elektrike në Florida jugperëndimore është rritur në 2 milionë pas mbërritjes së uraganit shkatërrues Ian, me erëra prej 240 km në orë.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Televizionet amerikane transmetojnë imazhe apokaliptike, shtëpi të shkatërruara ose të dëmtuara, pemë të shkulura, makina të zhytura nga përmbytjet, me ngritjen e nivelit të detit deri në 4 metra.

Disa zona janë ende shumë të rrezikshme për të organizuar operacione shpëtimi. Ian zbarkoi në Cayo Costa, afër Fort Meyers. Uragani pritet të kalojë edhe në Orlando.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: