Ushtria në Mali të hënën “arrestoi” Presidentin e përkohshëm të vendit dhe Kryeministrin e tij në kryengritjen e fundit.

Raportet thanë se Presidenti Bah Ndaw, Kryeministri Moctar Ouane dhe Ministri i Mbrojtjes Souleymane Doucoure u arrestuan dhe u dërguan në Kati, një qendër jashtë Bamako.

Sidoqoftë, nuk ishte e qartë në cilat rrethana u mbajtën.

Presidenti Ndaw, i cili ka vepruar që kur Presidenti Boubacar Keita u rrëzua në gusht, supozohet të përdorë periudhën e tij kalimtare 18-mujore për të organizuar një zgjedhje dhe për të ndihmuar kthimin e vendit në sundimin civil.

Por lëvizja nga ushtria, gjoja për të treguar mosmiratimin për ndryshimet e kabinetit, mund të tregonte se si vendi ishte ende nën kontrollin ushtarak.

Të tre u arrestuan gjoja pasi Presidenti zëvendësoi tre zyrtarë të cilët kishin udhëhequr një grusht shteti kundër Keita gushtin e kaluar.

Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga ushtria, megjithëse diplomatë të ndryshëm në Bamako paralajmëruan qytetarët e tyre që të qëndrojnë brenda.

Ambasada Amerikane në Mali tha se kishte pasur “raporte të aktivitetit ushtarak” në kryeqytet dhe këshilloi shtetasit të jenë të kujdesshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: