Një ushtar amerikan nga Alaska akuzohet se ka vrarë gruan e tij 21-vjeçare, ka fshehur trupin e saj dhe, për 24 orët e ardhshme, ka luajtur “teatër” në Facebook me nënën e viktimës, duke pretenduar se e reja ishte zhdukur dhe ai ishte në kërkim të dëshpëruar për të.

21-vjeçari Zarrius Hildabrand tani është arrestuar dhe akuzuar për vrasje të shkallës së parë dhe manipulim të provave në lidhje me vdekjen e të resë Saria Hildabrand, e cila shërbente në Gardën Kombëtare të Alaskës.

Sipas New York Post, duke cituar informacione nga policia e Anchorage, ushtari i ri që i përkiste Brigadës së 2-të të Këmbësorisë, raportoi të hënën mbrëma të zhdukur gruan e tij të re. Të enjten, gruaja u gjet e vdekur nga një plagë me armë zjarri në tëmthin e saj të majtë në një kanal pranë banesës së çiftit, i cili u martua në dhjetor 2022.

Një natë më parë, ushtari 21-vjeçar po kërkonte me dëshpërim miqtë e tij në Facebook që të shpërndanin dhe ripostonin posterin me gruan e tij të dyshuar të zhdukur, duke publikuar të dhënat e fundit për “zhdukjen” e saj.

Hildabrand, megjithatë, nuk u kufizua vetëm në shfaqjen e “teatrit” vetëm në rrjetet sociale. Nëna e viktimës zbuloi të premten për Anchorage Daily News se burri eci me të për orë të tëra në kërkim të vajzës së saj, edhe pse ajo e dinte fare mirë që ajo kishte vdekur.

Ai vazhdimisht më gënjeu dhe shtirej si burri i shqetësuar”, tha gruaja.

Si u përpoq të mashtronte Autoritetet

Kur Hildabrand raportoi në polici zhdukjen e gruas së tij të re, ai u tha atyre se ai dhe Saria ishin kthyer në shtëpi rreth orës 2 të mëngjesit të së dielës, më 6 gusht, pasi kishin festuar më parë ditëlindjen me miqtë.

Një fqinj më vonë dëshmoi se kishte dëgjuar një të shtënë në orën 2:45 të mëngjesit.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Hildabrand pohoi se Saria u largua diku në mëngjes, midis orës 9.00 dhe 10.00 të mëngjesit, për të shkuar në punën e saj të dytë në një restorant lokal. Ai madje tha se gruaja e tij vendosi të ecë në këmbë në vend që të ngiste makinën sepse të dy kishin pirë shumë një natë më parë dhe ajo nuk ndihej mjaft mirë për të vozitur.

Të njohurit e çiftit i thanë policisë më vonë se vajza kishte raportuar se nuk do të punonte më 6 gusht.

Ushtari fillimisht u tha autoriteteve se ai qëndroi në shtëpi dhe pushoi për disa orë – megjithëse më vonë ai ndryshoi dëshminë e tij duke thënë se “doli për punë”. Sipas tij, ai e kuptoi që Saria më në fund nuk kishte shkuar në punë në orën 19:00 kur shkoi ta merrte me makinë nga restoranti.

Në deklarimin e tij, 36 orë pasi ajo u pa për herë të fundit e gjallë, ushtari tha se ai “e kishte kërkuar në të gjitha shtëpitë e miqve dhe të njohurve, në spitalet e zonës, madje edhe burgjet”.

Duke u përpjekur për të mbuluar gjurmët e tij, burri dyshohet se dërgoi një mesazh me tekst nga celulari i gruas tek kolegët në restorant në orën 10.45 të datës 6 gusht, duke deklaruar se “nuk do të mund të vijë në punë”. Ai mohon të ketë dërguar këtë mesazh.

Kur oficerët vizituan shtëpinë e çiftit të martën e kaluar, ata vunë re dy pistoleta në tryezën e kuzhinës. Njëri ishte i mbushur plotësisht, ndërsa tjetrit i mungonte vetëm një plumb.

Një nga oficerët vuri re se i vetmi krevat në apartament ishte i mbuluar me kuvertë, por nuk kishte çarçaf.

Kur autoritetet më në fund kontrolluan banesën me një urdhër, pas arrestimit të burrit, zbuluan se dysheku ishte i lagur në gjak. Gjurmët e gjakut janë gjetur edhe në vaskë dhe në disa kate, siç thuhet nga autoritetet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb