Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës konfirmoi se ushtria ukrainase kishte rrethuar trupat ruse në rajonin Lyman të Donetsk.

Deklarata përkatëse është bërë nga Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës në Facebook.

“Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë çliruar pesë vendbanime pranë Lyman. Grupi rus është i rrethuar”, thuhet në raport.

Ministria postoi gjithashtu një video në Twitter , duke treguar ushtrinë ukrainase duke ngritur një flamur kombëtar në shenjën e monumentit të Lyman.

Një kujtesë se kreu i Administratës Ushtarake Rajonale të Luhanskut Serhii Haidai deklaroi më herët se de-okupimi i rajonit të Luhansk do të fillonte me çlirimin e Lyman nga pushtuesit rusë. Sipas fjalëve të tij, mbi 5000 trupa ruse mund të ishin rrethuar në Lyman.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb