Pushtuesit rusë kanë rënë në grackë nga ushtria ukrainase. Në pamjet e bëra virale shihet se si ukrainasit kanë zhvilluar një sulm të befasishëm, ndërkohë që rusët, shfaqen duke u fshehur prapa tankeve dhe pemëve.

Prof Michael Clarke, ish-shefi i institutit të mbrojtjes dhe sigurisë në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara (RUSI), tha se rusët “po bënin pothuajse çdo gabim taktik që është e mundur të bëhet”.

“Ato duken si forca që ishin krejtësisht të papërgatitura, që nuk kishin menduar se si mund të dukej një fushatë e madhe”, tha ai për programin Today të BBC Radio 4.

Ai tha: “Ukrainasit po pengojnë përparimin rus në të gjitha fushat dhe madje po kryejnë kundërsulme mjaft efektive tani.
Rusët po humbasin shumë pajisje dhe trupa.

Ukraina ka një sistem komandimi dhe kontrolli të nivelit të NATO-s, i cili është ndërtuar me ndihmën e Aleancës që nga aneksimi i Krimesë në 2014.
Andriy Sadovyi, kryebashkiaku i Lviv, tha se dy raketa ruse të lëshuara nga Deti i Zi – me gjasë nga anije luftarake – kishin shkatërruar një objekt riparimi avioni dhe një garazh autobusi afër aeroportit, por nuk kishte raporte të menjëhershme për viktima sepse të dy objektet ishin mbyllur. .
Katër raketa në hyrje u rrëzuan, shtoi ai.

Lviv është kursyer kryesisht nga shkatërrimi i shkaktuar nga Rusia në qytetet më në lindje, por tani është kthyer në objektivin e tyre në luftime ndërsa përparimi i Putinit po ndalet – duke i detyruar gjeneralët e tij të nisin sulme me rreze të gjatë në qytete në një përpjekje për të dobësuar mbrojtjen ukrainasve.

Pushtimi i Rusisë po kalon javën e tretë me humbje të mëdha për Moskën, duke bërë që SHBA të paralajmërojnë se Putini do të përdorë gjithnjë e më shumë kërcënimet bërthamore për të mbajtur Perëndimin jashtë konfliktit, sepse ai nuk do të jetë më në gjendje të mbështetet në forca e forcave të tij konvencionale – të cilat do të dobësohen në luftime.

Rusia ka shkaktuar më shumë se 47.7 miliardë £ (62.6 miliardë dollarë) dëme në infrastrukturën e Ukrainës që nga fillimi i luftës, duke përfshirë 8.29 miliardë £ (10.9 miliardë dollarë) për aeroportet civile dhe ushtarake, sipas Shkollës Ekonomike të Kievit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: