Forcat e qeverisë siriane kanë bërë përparime të rëndësishme ushtarake kundër bastionit të fundit të rebelëve në veriperëndim të vendit, sipas mediave shtetërore, në një ofensivë të egër që ka detyruar qindra mijëra njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre.

Televizioni shtetëror tha të dielën se forcat e mbështetura nga Rusia “kanë çliruar të gjitha fshatrat dhe qytetet e vogla në perëndim të qytetit Alepo”.

Të mbështetur nga sulmet ajrore ruse, trupat e Presidentit sirian Bashar al-Asad kanë vazhduar sulmin ndaj rajonit të Idlib dhe zonave të provincave fqinje Alepo dhe Latakia që nga dhjetori.

Ofensiva ka prishur një bashkëpunim të brishtë midis Turqisë dhe Rusisë, të cilat mbështesin palët kundërshtare në konflikt, por kanë bashkëpunuar për atë që ata thonë se është një zgjidhje politike për luftën gati nëntë-vjeçare.

Sulmet siriane në provincën Idlib vranë 13 trupa turke në dy javë. Turqia i ka bërë thirrje Rusisë të ndalojë sulmet, duke paralajmëruar se do të përdorë fuqinë ushtarake për të larguar forcat siriane nëse nuk tërhiqen deri në fund të muajit.

Përparimet e fundit vijnë pasi forcat e al-Asad çuan luftëtarë rebelë nga autostrada kryesore M5 që lidhte Aleonin me kryeqytetin, Damaskun dhe rihapën rrugën më të shpejtë midis dy qyteteve më të mëdha të Sirisë për herë të parë në vite.

Rebelët e mbështetur nga Turqia, ndërkohë, kanë filluar një operacion në Idlib për të tërhequr zonat e humbura nga forcat e al-Asadit.  Një kolonë prej 100 automjetesh përforcuese, duke përfshirë trupa, tanke dhe pajisje ushtarake, ishte vendosur në Idlib.

Turqia deri më tani ka dërguar mijëra trupa dhe qindra kolona të pajisjeve ushtarake për të forcuar postet e saj të vëzhgimit në Idlib, të krijuara në bazë të një marrëveshjeje  të vitit 2018 me Rusinë.

Sipas kësaj marrëveshje, Turqia ka 12 poste vëzhgimi në Idlib, me disa prej tyre tani që janë në territorin e kontrolluar nga qeveria siriane pas fitimeve nga Damasku.

Ndërsa forcat e qeverisë siriane vazhduan presionin e tyre në veriperëndim, Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu  i tha të dielën homologut të tij rus se sulmet në Idlib duhet të ndalen menjëherë dhe se duhet të arrihet një armëpushim i qëndrueshëm.

Duke folur para gazetarëve gjatë Konferencës së Sigurisë në Mynih, Cavusoglu tha se zyrtarët turq dhe rusë do të diskutojnë çështjen në Moskë të hënën.

Ofensiva ka shkaktuar valën më të madhe të zhvendosjeve në luftën shkatërruese të Sirisë, ku më shumë se 800,000 njerëz u arratisën drejt kufirit turk që nga dhjetori, sipas Kombeve të Bashkuara.

Punëtorët e ndihmës kanë paralajmëruar se situata humanitare në zonën e mbipopulluar të kufirit është bërë e rëndë. Rreth një milion njerëz të zhvendosur po jetojnë pranë kufirit, në kampe të zhvendosur tashmë me kapacitet të plotë.

KB ka paralajmëruar një “katastrofë humanitare” të afërt.

Turqia, e cila tashmë pret 3.6 milion refugjatë sirianë, thotë se nuk mund të pranojë më njerëz.

A7e12ed5abf54bed903cf9feb9dc1d3c 18

 

(A.Ago BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb