Nuk është vetëm frika e përballjes me trupat heroike të Ukrainës që po i shtyn burrat rusë të shmangin thirrjet për t’iu bashkuar ushtrisë në luftë, pasi sipas një raporti të mediave britanike ata janë gjithashtu të frikësuar nga ushtria e tyre.

Ka pasur prapambetje në kufij dhe një nxitim për të blerë bileta vetëm vajtje për të fluturuar  jashtë vendit që kur Presidenti Vladimir Putin njoftoi një mobilizim të pjesshëm të popullsisë.

Çdo rezervist, në thelb burra të moshës luftarake që kanë shërbyer tashmë në ushtri, mund të thirren për t’iu bashkuar pushtimit të paprovokuar të Kremlinit ndaj fqinjit të tyre.

Dhe të rinjtë gjithashtu kanë frikë se rekrutimi i plotë është duke ardhur. Ajo me të cilën përballen ata para se të vendosin një çizme të prishur në tokën ukrainase, është një regjim terrori.

Që nga ditët e Ushtrisë së Kuqe, ushtria ruse ka pasur një reputacion për ngacmimet vdekjeprurëse dhe ceremonitë e fillimit jashtëzakonisht të dhunshme.

Rekrutimi, i quajtur ‘dedovshchina’, në forcat e tyre të armatosura përfshin përdhunim, torturë dhe vjedhje. Madje ka pasur raporte për oficerë të papaguar që detyrojnë të rinjtë e rekrutuar të punojnë si prostituta.

Ajo i ka shtyrë ushtarët të vrasin veten apo edhe të sulmojnë torturuesit e tyre.

Gjenerali Sir Richard Shirreff, ish Zëvendës Komandanti Suprem i Aleatëve për Evropën, i tha The Sun se “arsyeja pse një numër i madh burrash po përpiqen të largohen nga Rusia është sepse ata kanë frikë nga shpallja e rekrutimit të përgjithshëm”.

“Është një ushtri brutale pa ndjenjë nderi apo vlerash dhe shanset tuaja për t’i mbijetuar çdo lufte në ushtrinë ruse janë shumë të ulëta. Ata nuk kanë bërë asgjë për të adresuar çështjet e kahershme të ngacmimit dhe përdhunimit që kanë ekzistuar që nga koha e Ushtrisë Sovjetike”, tha Shirreff.

Forcat e armatosura ruse janë një hibrid i vullnetarëve dhe të rekrutuarve. Rreth 70% e ushtrisë milionëshe u regjistruan, ndërsa pjesa tjetër u detyrua të luftonte.

Pjesa më turpëruese e ushtrisë ruse është fakti se janë rekrutët adoleshentë që priren të kapen nga veteranët e ashpër. Ata janë shpesh nga prejardhje më e varfër, sepse nuk kishin para për të ryshfet për të dalë nga shërbimi ushtarak.

Avokatët dikur reklamonin shërbimin e ndihmës së qytetarëve për të marrë një shtyrje, derisa Putini e hoqi këtë praktikë për të rritur numrin e trupave. Për momentin, të gjithë burrave rusë të moshës 18 deri në 27 vjeç u kërkohet të bëjnë të paktën një vit shërbim ushtarak.

Historitë horror janë të mjaftueshme për t’i shtyrë ata t’i shpëtojnë thirrjes së frikshme.

Moscow Times tregoi në shkurt të 2020 se si ushtari Artyom Pakhotin kishte vrarë veten me një AK-47 gjatë një seance stërvitjeje pasi fjala “penis” iu bë shenjë në ballë me një brisk rroje.

Në mesazhet me tekst drejtuar mamasë së tij, ushtari i ndjerë thoshte: “Ata po më ngacmojnë këtu, po më lodhin psikologjikisht dhe po më zhvatin para. Nuk di sesi mund të vazhdoj”.

Ndërkohë, një grup presioni kundër luftës i quajtur Komiteti i Nënave të Ushtarëve të Rusisë vlerësoi se para të ashtuquajturit “operacion special ushtarak” të Putinit, 44% e vdekjeve në ushtrinë ruse ishin vetëvrasje.

Një rekrut pretendoi në nëntor 2019 se ai kishte vrarë tetë nga shokët e tij ushtarë sepse nuk mund të duronte më të torturohej.

Ramil Shamsutdinov, 20 vjeç në kohën e sulmit në Transbaikalia, shkroi në një letër të hapur: “Më vjen keq që nuk munda ta përmbaja veten dhe që iu drejtova këtij hapi ekstrem, por nuk kisha rrugëdalje tjetër. Nuk mund të duroja më keqtrajtimin”.

Gjithashtu është raportuar se në vitin 2018 ka pasur më shumë se 1100 dënime për shpërdorim detyre dhe 372 për dhunë në ushtrinë ruse.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb