Zyrtarët ushtarakë ukrainas deklarojnë se arritën të shkatërronin një anije të madhe ruse të quajtur Saratov në qytetin port të pushtuar të Berdyansk. Një tjetër anije, Orsk, u shkatërrua gjithashtu dhe disa anije të tjera u dëmtuan, thanë zyrtarët ushtarakë.

Në një konferencë për mediat, ushtria e Ukrainës pohoi se Rusia mbetet e fokusuar në pushtimin e Ukrainës jugore, në një përpjekje për të krijuar një “urë tokësore” në territorin e pushtuar të Krimesë.

Ata ende po përpiqen të kapin qytetet e Popasna, Rubizhne dhe Mariupol në jug, por deri më tani nuk kanë pasur “asnjë sukses”, raporton BBC. Në Sumy dhe Kharkiv, rusët po sulmojnë infrastrukturën civile, duke shtuar se disa forca ruse po tërhiqen pasi kanë pësuar humbje deri në 50%.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb