Katër persona kanë humbur jetën në përmbytjet pas shiut të dendur që ra në rajonin qendror Jizzakh të Uzbekistanit, tha Ministria e Situatave të Emergjencave të vendit.

Përmbytjet dhe rrjedhat e baltës kaluan nëpër lagjet e distrikteve Bakhmal, Farish, Gallya-aral dhe Sharaf-Rashidov të rajonit, duke vrarë tre gra dhe një burrë, duke dëmtuar gjithashtu shtëpi, objekte sociale dhe të korra.

Duke cituar specialistë të motit, mediat lokale raportuan se 10 për qind e reshjeve vjetore u regjistruan brenda dy orëve në rajon.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb