Do të jetë e nevojshme të bëhen përforcues të tjerë të vaksinës Covid pas të ashtuquajturës “dozë e tretë”. Kështu ka thënë për Tgcom24 kreu i planit të vaksinimit të Izraelit Arnon Shahar, i ftuar i regjisorit Paolo Liguori në “Fatti e Misfatti”.

“Është e nevojshme për të shpëtuar jetë”, shpjegon ai. “Në muajt qershor dhe korrik, në Izrael vumë re një rënie dramatike të imunitetit, të aftësisë së vaksinës për të na mbrojtur. Duke pasur parasysh ardhjen e valës së katërt, ne vendosëm të japim më shumë mbulim. Dhe duke e bërë këtë ne shpëtuam mijëra njerëz”, shton ai.

“Ne ishim të parët në botë që filluam një fushatë për dozën e tretë, të vetëm dhe madje të kritikuar ashpër. Por ishte e nevojshme. Vaksina kundër gripit nuk zgjat me vite – thotë ai, duke mbështetur fjalët e tij – nuk është gjë e re që u shpik dje ilaçi. Kjo pandemi po na bën të kuptojmë se duhet të jemi të rezervuar ndaj virusit. Covid është inteligjent, arrin t’i shpëtojë strategjive tona”.

“Duhet të ndalojmë motorin e ngjitjes – vazhdon Shahar – Nëse nuk mund ta ndalojmë me vaksina, do të ketë valë të tjera. Pandemia do të përfundojë kur të jemi të gjithë të vaksinuar. Vaksinimi është një përgjegjësi sociale. Dhe personalisht, sa herë që unë të kem një ilaç, që e di se do të shpëtojë jetën e pacientit tim, do të insistoj dhe do të luftoj për ta përdorur.

Sa i përket certifikatës së COVID, ai thotë: “Duhet të vazhdojmë ta përdorim atë deri në fund të pandemisë”. Në fund, një reflektim për ata që janë kundër vaksinimit: “Vala e katërt ishte një valë e njerëzve të pavaksinuar. Ata ushqejnë motorin e pandemisë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb