TIRANË

Ish-ministri i shëndetësisë, Tritan Shehu ka reaguar përmes një statusi në facebook lidhur me vaksinat antiCovid. Një ditë pas deklaratës së Von der Leyen, se Europa do të nisë vaksinimin antiCovid më 27 dhjetor, Shehu shkruan se Rama, i cili për muaj nuk bëri asgjë, së paku tashti në vend që të dale foto ekspozitave me “trajse bosh” të realizojë urgjent parametrat teknike,ndryshe do të na duhet të “festojmë” ditën Afrikane të vaksinimit.

Postimi i plotë:
Zj. Ursula deklaron se me 27-29 Dhjetor fillon vaksinimi ne te gjithe Europen.
Vaksinimi do te filloje me personelin shendetesor, grupe te tjera profesionale e risku per tu zgjeruar shpejt per popullesine. Ndersa Shqiperia eshte ne “det te hapur”, pa impenjim kontraktual, data e sasi te percaktuara dhe pa llojin e vaksines, e lidhur vetem me Covax e vendeve te varfera, ne veshtiresi.
Akoma me keq, nuk kemi as strukture reale per ate proces kompleks.

Nga ana tjeter Brukseli mund te ndihmoje me 65 M doza vendet partnere, por:
—“Vaksina do tu ipet vendeve partnere mbasi te kene ndertuar nje strukture vaksinimi dhe qe garantojne sigurine e procesit teknikisht e ndaj korrupsionit”
—Kjo strukture qe dhe ne duhet ta kishim ngritur eshte e komplikuar e kerkon:

1. Nje strukture logjistike te vecante ne nivel vendi dhe nje “zinxhir special ftohes” qe nga aeroporti e deri te qytetari.
2. Laboratore etj per ndjekjen edhe imunologjike te te vaksinuarve
3. Qindra mjeke, infermiere, etj te trajnua, qe te bejne si vleresimin shendetesor te kandidatit per vaksine, ashtu dhe ndjekjen e tij mbas saj.
4. Trajnimin e mjekut te familjes per ate proces percaktimi e deri ne ndjekjen afat gjate te te vaksinuarit per efektet anesore e mbrojtese te vaksines.
5. Nje data-base te lidhur me institucionet europiane me listen e plote te atyre qe do te vaksinohen sipas perparesive, me te dhenat e plota para e mbas vaksinimit, per te arritur ne mundesine e dhenies se “Dokumentit te imunitetit”, i njohur ky nga strukturat europiane, qe mund te duhet per “Levizjen e lire”.

Rama, i cili per muaj nuk beri asgje, se paku tashti ne vend qe te dale foto ekspozitave me “trajse bosh” te relizoje urgjent keto parametra teknike, sepse per sa i takon nivelit te korupsionit ne vend…?!
Ndryshe do te na duhet te “festojme” diten Afrikane te vaksinimit!

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb