Edhe pse fushata për zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit nuk ka nisur zyrtarisht, kandidatët e të gjitha forcave politike, kanë dalë në terren dhe po nisin takimet me elektoratin. Në Durrës, Partia Socialiste i besoi kandidimin, kryetares në detyrë, Emirjana Sakos.

Në një prononcim nga selia rozë, sekretari i përgjithshëm i PS, Damian Gjiknkuri tha se emri i Sakos është i duhuri për të çuar përpara projektet në qytetin bregdetar. Megjithatë, përtej mbështetjes nga lidershipi i PS, Sako duket se ka edhe mbështetjen e ish-kryebashkiakut të Durrësit Vangjush Dako.

Në një foto të siguruar nga “BalkanWeb”, Dako shihet në mesin e disa personave. Sipas burimeve, takimi është zhvilluar të shtunën në njësinë administrative numër 6. Kujtojmë se Dako, i cili është i shpallur non grata në SHBA zgjodhi që të mos kandidonte për kryetar bashkie në zgjedhjet e 2019-ës, ku PS, thuajse nuk kishte asnjë parti tjetër politike përballë.

Këtë moskandidim, kryeministri Edi Rama e justifikoi duke thënë se ishte zgjedhje personale e ish-kryebashkiakut.

  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: