Varianti i ri Omicron i Covid-19, i zbuluar javën e kaluar në Afrikën e Jugut, ka ndezur panik dhe mbyllje kufijsh në mbarë botën. Tani, megjithatë, një nga shkencëtarët më të mirë të Rusisë ka thënë se mund të jetë një reagim i tepruar.

Në një intervistë të botuar nga tabloidi kryesor i Moskës KP të dielën, Alexey Agranovsky, profesor i virologjisë në Universitetin Shtetëror të Moskës, argumentoi se bota duhet të jetë e kujdesshme ndaj llojit të ri, por se nuk ka gjasa të jetë aq i rrezikshëm sa versioni Delta që ka çuar në një rritje të mprehtë të vdekjeve.

Sipas tij, Omicron është me të vërtetë i pazakontë, sepse përmban më shumë mutacione se variantet e tjera të reja të virusit. “Të paktën në teori, një numër i tillë mutacionesh mund të ketë një lloj pasojash. Kjo do të thotë, lloji Omicron mund të jetë më infektiv, ” shpjegoi ai.

Megjithatë, ai vazhdoi duke thënë se “deri më tani nuk ka asnjë provë që është në gjendje të mposhtë Delta-n,  aktualisht dominues. Ose se është më vdekjeprurëse ose aspak. Nga dhjetëra rastet klinike që janë përshkruar deri më tani, nuk është regjistruar asnjë vdekje e vetme.”

Delta u identifikua për herë të parë në Indi në dhjetor 2020. Është bërë lloji mbizotërues i Covid-19, duke zënë 99% të rasteve globalisht, sipas OBSH-së. Kjo është pjesërisht për shkak se është më ngjitës se variantet e tjera. Sidoqoftë, Agranovsky mbeti skeptik se Omicron do të vazhdonte të kapërcente Delta si forma globale e koronavirusit.

“Ne ende duhet të studiojmë karakteristikat e variantit Omicron. Ka pasur shumë pak raste të regjistruara që ne të marrim një grup pak a shumë të mirë të të dhënave. Cilat grupe infekton më shumë – të rinjtë, të moshuarit? Sa efektive janë antitrupat tek ata që tashmë janë infektuar ose vaksinuar? E gjithë kjo mbetet për t’u parë.”

Ndërsa raste të variantit Omicron janë identifikuar në shumë vende, disa kanë ndërmarrë hapa të projektuar për ta mbyllur atë. Japonia, Izraeli dhe Maroku ndaluan të gjithë udhëtarët e huaj dhe Australia vonoi rihapjen e kufijve të saj për dy javë. Ndërkohë Rusia ka pezulluar disa fluturime dhe ka njoftuar se do të rishikojë rregullat se kush mund të hyjë në vend.

Megjithatë, profesor Agranovsky pohoi, “për momentin, nuk ka asnjë arsye për panik”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb