Parashikimet e fundit për rritjen ekonomike globale nga Fondi Monetar Ndërkombëtar ka të ngjarë të rishikohen në rënie për shkak të shfaqjes së variantit Omicron , tha Drejtoresha Menaxhuese e FMN , Kristalina Georgieva .

” Një variant i ri që mund të përhapet shumë shpejt mund të dëmtojë besimin dhe në këtë kuptim, ka të ngjarë që ne të shohim një përkeqësim në parashikimet e rritjes globale të tetorit ,” tha Georgieva për Reuters Next.

“SHBA duhet të trajtojë inflacionin”

Shefi i FMN-së tha gjithashtu se politikëbërësit amerikanë duhet të ndërmarrin veprime për t’u marrë me inflacionin e lartë, por se presione të tilla të larta të çmimeve nuk po vërehen globalisht, duke i lejuar ekonomitë e tjera të ndryshojnë politikën me ritmin e tyre.
Georgieva tha se fuqia e ekonomisë amerikane ka një efekt anësor pozitiv në mbarë botën, megjithëse rrit rrezikun që vendet e tjera mund të duhet të përgjigjen me rritje të normave të interesit nëse Rezerva Federale shkurton politikën e saj lehtësuese në muajt e ardhshëm, siç pritej. shumica.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: