POLONI- Qeveria e re polake konservatore synon të riformulojë një vendim të marrë në shtator nga BE-ja që e detyron të presë rreth shtatë mijë refugjatë, njoftoi zëvendësministri i Punëve të Brendshme i cituar nga agjencia PAP.

“Poloni mund të mbështesin edhe Sllovakinë që ka ngritur padi kundër këtij vendimi pranë drejtësisë evropiane”, theksoi Jakub Skiba, përgjegjës i politikës së Varshavës në çështjet e migrimit.

Por nga ana tejtër nëse Polonia nuk aplikon këtë vendim të pranuar nga qeveria e mëprashme, ajo rrezikon të dalë para Gjykatës së Bashkimit Evropian.

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: