Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se refuzon të shpallë gjendjen e fatkeqësisë natyrore për shkak se nuk do të dëmshpërblejë qytetarët.

Vasili ka postuar nenet e ligjit e vitit 2019, që spas tij flet për të drejtën e kompensimit në rast të dëmëve, por kjo sipas tij vetëm në rastet kur shpallet fatkeqësia natyrore apo gjendja e jashtëzakonshme.

“Edi Rama refuzon gjendjen e fatkeqesise natyrore, qe te mos demshperbleje qytetaret! Gjendja e fatkeqesise natyrore eshte fakt tragjik, shume shume i rende dhe i padiskutueshem.

Ligji i miratuar vetem tremuaj me pare Nr.45 date 18.07 i Vitit 2019 percajton detyrimin e rikompensimit dhe te shpalljes se gjendjes se fatkeqesise natyrore.

Neni 41 percakton detyrimin e kompensimit ndaj Kryeministri nuk shpall gjendjen e fatkeqesise natyrore. Lexojeni vete te nderuar qytetare dhe perfaqesues te medias nenet e miratuara nga po vete kryeministri tre muaj me pare”, thekson Vasili.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb