Presidenti Joe Biden ndoqi në kohë reale të mërkurën ndërsa komandot amerikane zbarkonin në Siri për të bastisur një shtëpi trekatëshe, të rrethuar nga ullinj, ku lideri më i lartë i ISIS-it jetonte me gruan dhe anëtarët e familjes së tij. Nga tavolina kryesore, Biden shikonte me ankth teksa një helikopter amerikan përballej me probleme mekanike në tokë. Në dhomë pati lehtësim kur fëmijët dolën nga kati i parë i ndërtesës, duke vrapuar për në një vend të sigurt.

Pak çaste më vonë, një shpërthim tronditi vendin: një shpërthim vetëvrasës që vrau Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurayshi, gruan dhe fëmijët e tij, duke i hedhur trupat e tyre jashtë ndërtesës dhe në tokën përreth. Detajet se si Biden monitoroi bastisjen erdhën nga zyrtarë të lartë të administratës, të cilët e treguan atë në detaje mëngjesin e së enjtes. Përshkrimi i tyre ishte i një operacioni të suksesshëm që eliminoi një lider kritik të terrorit duke shmangur çdo viktimë amerikane. Zyrtarët amerikanë këmbëngulën se të vetmet viktima civile ishin ato të shkaktuara nga vetë lideri kur shpërtheu banesën e tij me familjen brenda. Ishte operacioni anti terror i profilit më të lartë në mandatin e Bidenit dhe zyrtarët dukeshin se synonin ta përdornin atë për ta vendosur Presidentin në një dritë të rëndësishme. Në një farë mënyre, ngjasonte me bastisjet e urdhëruara nga dy paraardhësit e Bidenit për të eliminuar liderët e terrorit në shtëpitë e tyre, secila prej të cilave u monitorua në kohë reale në një burim të sigurt. Ashtu si pas atyre misioneve, Shtëpia e Bardhë ka kapitalizuar momentin. Ata publikuan shpejt një fotografi të një presidenti pa xhaketë në Sallën e Situatave, i cili vështronte me vëmendje përpara ndërsa u shpalos bastisja.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Biden doli që në mëngjes për të dhënë një deklaratë të shkurtër në lidhje me misionin nga Dhoma e Roosevelt në Shtëpinë e Bardhë. “Ky operacion është një testament për shtrirjen dhe aftësinë e Amerikës për të shuar kërcënimet terroriste, pavarësisht se ku ata përpiqen të fshihen kudo në botë,” tha ai, duke lëshuar një mesazh për terroristët që janë ende në liri: “Ne do të vijmë pas jush. dhe do t’ju gjejmë.”

Kur Biden ishte zëvendëspresident, ai kishte kundërshtuar misionin e rrezikshëm për të eliminuar liderin e al-Kaedës Osama bin Laden në kompleksin e tij në Pakistan, një operacion përfundimisht i suksesshëm që ishte krijuar për të kufizuar viktimat civile.

Misioni i Biden e pasqyroi atë operacion në disa mënyra, dhe ai vendosi në mënyrë të ngjashme të përdorte forcat speciale amerikane për të eliminuar liderin e ISIS në vend që të urdhëronte një sulm ajror në shtëpi, një shenjë që pikëpamjet e tij për rreziqet kishin ndryshuar në më shumë se 10 vjet që nga vdekja e Bin Ladenit.
“Duke ditur se ky terrorist kishte zgjedhur të rrethohej me familje, duke përfshirë fëmijë, ne bëmë një zgjedhje për të ndjekur një sulm të Forcave Speciale me një rrezik shumë më të madh për njerëzit tanë në vend që ta shënjestrojmë atë me një sulm ajror. Ne e bëmë këtë zgjedhje për të minimizuar viktima në civilë”, tha Biden të enjten në mëngjes. Burimet në terren raportuan për të paktën 13 viktima gjatë bastisjes, duke përfshirë gjashtë fëmijë dhe katër gra, sipas grupit të mbrojtjes civile siriane Helmetat e Bardha. ‘Tension i jashtëzakonshëm’ Në Uashington, zyrtarët përshkruan një operacion që po zhvillohej prej muajsh, që synonte të eliminonte një udhëheqës në hije të një grupi terrorist që disa kishin frikë se po rigrupohej.

“Ne mendojmë se ndikimi i (vrasjes së Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurayshi) do të jetë një goditje për ISIS,” tha një zyrtar i lartë i administratës, duke thënë se terroristi “ishte i përfshirë shumë në drejtimin e shumë prej operacioneve”. Zyrtarët thanë se ai mbikëqyrte degët e ISIS jashtë vendit – duke përfshirë atë në Afganistan përgjegjës për vdekjen e marinsave amerikanë vitin e kaluar – dhe luajti një rol kyç në gjenocidin e pakicës etnike Yazidi.

Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurayshi, nuk u largua kurrë nga kompleksi i tij. Duke jetuar në katin e tretë me familjen e tij, ai dilte vetëm herë pas here për t’u larë në çati. Familjet pa lidhje me ISIS-in jetonin në katin e parë, me sa duket pa dijeninë e terroristit dy kate sipër tyre. Muaj më parë, SHBA-të mësuan se lideri i ISIS-it jetonte atje, duke drejtuar operacionin e tij terrorist përmes një rrjeti korrierësh. Kur Biden u informua nga komandantët operativë në dhjetor, ai urdhëroi Pentagonin të merrte masa paraprake për të minimizuar vdekjet e civilëve – një propozim i vështirë për një objektiv që dukej se qëllimisht e rrethonte veten me fëmijë dhe familje si mbrojtje.

Forcat amerikane që kryen misionin provuan operacionin, duke përfshirë masat mbrojtëse për të mbrojtur të pafajshmit. Kur skuadra amerikane zbarkoi, ata njoftuan praninë e tyre me zë të lartë, duke kërkuar që ata që ishin brenda ndërtesës të largoheshin dhe të tjerët në zonën e banimit përreth të qëndronin larg.
Biden dha miratimin përfundimtar të operacionit të martën në Zyrën Ovale, ku u informua nga Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin dhe Gjenerali Mark Milley.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: