Një prezantuese e vlerësuar me çmime e BBC radio vdiq në spital pasi pësoi mpiksje gjaku pasi mori vaksinën AstraZeneca, ka zbuluar familja e saj.

Sipas mediave britanike, Lisa Shaw, e cila punoi për BBC Newcastle, zhvilloi dhimbje koke ‘të forta’ një javë pasi kishte marrë vaksinën dhe u sëmur rëndë disa ditë më vonë, thanë të afërmit në një deklaratë.

Zonja Shaw, 44 vjeçe, vdiq në Royal Victoria Infirmary, Newcastle, të premten pasdite pasi ishte trajtuar në kujdesin intensiv për mpiksjen e gjakut dhe hemorragjinë.

Një vërtetim i vdekjes rendit vaksinën si një nga faktorët e mundshëm, por dokumenti nuk përcakton një shkak të vdekjes. Ai pritet që të lëshohet vetëm pas një hetimi për vdekjen e saj.

  • foto galeri
  • foto galeri

Prezantuesja nuk dihej të kishte ndonjë problem themelor shëndetësor dhe vdekja e saj erdhi si një tronditje shkatërruese për familjen dhe kolegët.

Më shumë se 330 raste të një çrregullimi të rrallë të mpiksjes janë vërejtur midis 24.2 milionë personave që kanë marrë vaksinën – ose rreth një në çdo 75,000 njerëz.

Pesëdhjetë e tetë pacientë kanë vdekur.
Mpiksjet – të cilat mund të ndodhin në tru – po ndodhin së bashku me nivele anormalisht të ulëta të trombociteve, të njohura si trombocitopenia.

Muajin e kaluar, shefat e shëndetit të Britanisë së Madhe kanë thënë që të gjithë nën-40 vjeç duhet t’u ofrohet një alternativë ndaj vaksinës së AstraZeneca për shkak të frikës nga mpiksja e gjakut.

Statistikantët analizuan numrat dhe gjetën që normat ishin pak më të larta tek të rriturit më të rinj, me gratë që dukeshin gjithashtu të jenë në rrezik më të madh.

Sidoqoftë, Agjencia Rregullative e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA) kishte thënë se përfitimet e vaksinës Oxford/AstraZeneca vazhdojnë të tejkalojnë rreziqet për shumicën e njerëzve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: