Hetuesit në New York po hetojnë nëse ka pasur një luftë përpara se aktori shqiptar Florind Belliu dhe gruaja e tij të gjenin vdekjen pasi ranë nga apartamenti i tyre në Bronx gjatë fundjavës, tha një burim i lartë i policisë të martën.

Florind Belliu, 35 vjeç, aktor dhe regjisor aspirues me origjinë nga Shqipëria dhe gruaja e tij Ornela Shehi, 28 vjeç, u gjetën në oborrin e pasmë të rrugës 2199 Cruger Ave rreth orës 09:15 të së shtunës, pasi me sa duket u hodhën nga kati i gjashtë, thanë burime nga policia.

“Kishte shenja në apartament që tregonin se nuk ishte një tablo e përsosur, pasi ata nuk vendosën thjesht të linin fëmijët e tyre dhe të hidheshin”, tha burimi për The Post.

Bronx
Bronx

Burimi nuk do të jepte më shumë detaje mbi “shenjat” e supozuara. Një shënim vetëvrasjeje nuk u la pas, sipas burimit.

Autoritetet janë duke pritur për rezultatet e autopsisë për të përcaktuar nëse Shehi ka pësuar ndonjë lëndim që nuk tregon për një rënie, tha burimi.

Në mëngjesin e vonë të së martës, mjekësia e qytetit nuk kishte ende një përcaktim për vdekjen e Shehit dhe Belliut.

“Të dyja janë në pritje derisa ekzaminimi mjekësor pret informacion shtesë hetimor,” tha një zëdhënëse, duke shtuar se shenjat mund të përfshijnë “testim të mëtejshëm të mbetjeve ose materiale hetimore nga vendi i ngjarjes”.

Shehi u filmua nga kamerat e sigurisë duke rënë nga kati i gjashtë i ndërtesës së pari dhe duke u përplasur në rrugicë, me Belliun që ra disa sekonda më vonë, thanë burimet për “The Post” një ditë pas vdekjes së çiftit.

Çifti u vendos në ndërtesë me dy fëmijët e tyre të vegjël rreth katër muaj më parë dhe autoritetet nuk morën kurrë raporte për dhunë në familje në lidhje me çiftin, sipas burimeve policore.

Fqinjët i thanë The Post të shtunën se dyshja ishin një “çift i qetë” të “rezervuar” dhe shpesh shiheshin duke shëtitur, por gjithashtu që Belliu ishte parë dukshëm i zemëruar të premten.

“I kam parë gjithmonë duke blerë gjëra për shtëpinë, si çdo ditë bashkë, me dy fëmijë së bashku, nuk e kuptuam se kishte diçka që nuk shkonte”, tha Shadie Perkaj, bashkëshortja e administratorit të pallatit.

Ajo tha se të shtunën ishte ditëlindja e Belliut. Mikja e Belliut, Elona Caslli, vajtoi shokun e saj të humbur në Facebook.

“Çfarë dhimbje e madhe ju bëri të vrisni veten?!”, ka shkruar Caslli në shqip. “Një tragjedi e shumëfishtë për të cilën nuk ka fjalë ngushëllimi. Zoti u dhëntë forcë fëmijëve dhe prindërve tuaj.”

Belliu ishte i diplomuar në Universitetin e Arteve në Tiranë, Shqipëri dhe performoi në TV dhe teatër përpara se të transferohej në SHBA. Prej dy vjetësh, ai po punonte për dy libra dhe një skenar filmi që ai shpresonte ta paraqiste në Netflix, thuhet në raport.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb