Më shumë se 1 milion amerikanë kanë vdekur nga COVID-19 , por të dhënat e fundit tregojnë se vdekjet dhe sëmundjet e rënda nuk po rriten me të njëjtin vrull, pavarësisht rritjes së infeksioneve.

SHBA-ja ka raportuar më shumë se 700,000 raste të reja javën e fundit, por ekspertët thonë se totalet ka të ngjarë të nënllogariten ndjeshëm pasi shtetet mbyllin vendet publike të testimit dhe më shumë amerikanë përdorin testet e COVID-19 në shtëpi.

Numri i pacientëve me virus pozitiv që marrin kujdes aktualisht në spitalet në të gjithë vendin mbetet rreth 30,000 amerikanë, dhe mesatarisht, më shumë se 4,200 amerikanë pozitivë me virus po hyjnë në spital çdo ditë.

Edhe pse numri i personave që kërkojnë shtrimin në spital është dyfishuar në dy muajt e fundit, totali është rritur në javët e fundit, në vend që të rritet ndjeshëm siç ndodhi në fillim të janarit, kur kishte më shumë se 160,000 pacientë që merrnin kujdes mjekësor.

Kështu, edhe me rritjen e shkallës së infeksionit, normat e shtrimit në spital dhe të vdekjeve nuk kanë parë një rritje të konsiderueshme , gjë që ekspertët thonë se ka të ngjarë të jetë rezultat i vaksinave për COVID-19 dhe vaksinave përforcuese që zbehin ndikimin e sëmundjes së rëndë.

“Ajo që ka qenë e jashtëzakonshme në rritjen e fundit të infeksioneve që po shohim është se sa sëmundje serioze dhe veçanërisht vdekjet janë të qëndrueshme tetë javë pas kësaj,” tha Dr. Ashish Jha, koordinatori i përgjigjes ndaj COVID-19 në Shtëpinë e Bardhë. “COVID-19 nuk është më vrasësi që ishte një vit më parë.”

Përafërsisht 300 vdekje të lidhura me COVID-19 raportohen aktualisht çdo ditë.

Në verilindje, e cila përjetoi një rritje të konsiderueshme virale gjatë gjithë pranverës, nuk ka ende një rritje të vdekjeve nga COVID-19.

Edhe me nënnumërim, normat e vdekjeve nuk janë aktualisht askund afër vendit ku ishin në kulmin e tyre në janar 2021, kur raportoheshin më shumë se 3,400 vdekje çdo ditë, ose gjatë pikut të omicron në shkurt, kur SHBA raportonte rreth 2,700 vdekje çdo ditë.

Megjithëse një analizë e të dhënave federale të ABC News tregon se ka pasur një rritje të infeksioneve dhe vdekjeve, të pavaksinuarit mbeten ende në rrezik më të lartë për sëmundje të rënda krahasuar me të vaksinuarit dhe të rriturit.

Në prill, të rriturit e pavaksinuar kishin gjashtë herë më shumë gjasa të vdisnin nga COVID-19 krahasuar me individët e vaksinuar dhe, në maj, dy herë më shumë gjasa për të dalë pozitiv, sipas të dhënave nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Në mënyrë të ngjashme, në mesin e amerikanëve mbi moshën 50 vjeç, të pavaksinuarit kishin një rrezik të vdekjes që ishte 42 herë më i lartë se njerëzit që ishin vaksinuar plotësisht dhe dyfishuar.

Edhe me lajmet inkurajuese, ekspertët e shëndetësisë theksuan se çdo vdekje është ende një tragjedi dhe amerikanët duhet të vazhdojnë të shqyrtojnë mënyrat për të mbrojtur veten dhe më të cenuarit ndërsa mësojnë të jetojnë me virusin.

“Ne nuk mund ta lejojmë veten të mpihemi ndaj këtyre numrave,” tha javën e kaluar Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Nuk ka asnjë nivel të pranueshëm të vdekjeve nga COVID-19 kur ne kemi mjetet për të parandaluar, zbuluar dhe trajtuar këtë sëmundje.”

B545b076 4b7e 4fac B9ca 7cdaa7b05649

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb