Aktori, producenti dhe filantropi i famshëm indian Dilip Kumar u nda nga jeta mëngjesin e sotëm, në moshën 98-vjeçare.

“Me zemër të rëndë dhe pikëllim të thellë, njoftoj se i dashuri ynë Dilip Saaba vdiq disa minuta më parë”, shkroi miku i familjes, Faisal Fatooqui në Twitter.

Mjeku Jalil Parker konfirmoi lajmin për vdekjen e aktorit, i cili ishte një nga fytyrat më të njohura të kinemasë indiane Bollywood.

Kumar u shtrua në spital në Mumbai javën e kaluar.

Kumar u lind dhe u rrit në Peshawar, ndërsa në vitin 1947 u transferua në Mombai, ku gjithashtu fitoi famë në aktrim.

Ai ka fituar çmime dhe mirënjohje të shumta gjatë karrierës së tij 50-vjeçare dhe yjet më të mëdhenj të Bollywood-it po shprehin pikëllimin për vdekjen e tij.

“Dilip Kumar ishte më i madhi dhe ai është unik”, shkroi regjisori indian Hansal Mehta në Twitter.

Kryeministri i Indisë, Narendra Modi tha se ”Kumar do të mbahet mend si një ikonë dhe legjendë e kinemasë dhe se vdekja e tij paraqet një humbje të madhe për botën tonë të kulturës”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: