Fotot e Douglas Kirkland kanë bërë histori, njësoj si ato të Marilyn Monroe, që edhe sot janë ndër imazhet më të bukura të aktores. Seti fotografik i tij i realizuar në vitin 1961 për Revistën Look është legjendar, ku Kirkland, vetëm 24 vjeç, përjetësoi hyjnoren në shtrat të mbështjellë vetëm me çarçafë mëndafshi të bardhë (dhe Chanel n.5), duke e shndërruar atë në ikonën e kinemasë më seksi të gjitha kohërave. Artisti kanadez vdiq në shtëpinë e tij në Los Anxhelos në moshën 88-vjeçare, ku jetonte me gruan e tij Francoise, me të cilën kishte punuar së bashku për dekada. I lindur më 16 gusht 1934 në Kanada, Kirkland ka fotografuar më shumë se 600 të famshëm të mëdhenj, ai ishte një “fotograf special” në setin e mbi 150 filmave (tituj të kalibrit të 2001 si A Space Odyssey, My Africa, Moulin Rouge, Titanic, Gatsbi i Madh, Australi, Fantastik 4). Në vitin 2014 ai erdhi në Itali për të shoqëruar A life in pictures, një ekspozitë- event me një titull të përshtatshëm, në Venecia si pjesë e Festivalit të Filmit në Venecia, prodhuar nga Vanity Fair në bashkëpunim me Istituto Luce Cinecittà.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Pyetjet edhe aty bëheshin për Marilyn-in dhe atë natë historike. “Marilyn u shfaq tre orë me vonesë – kishte thënë Kirkland – më pas u zhduk për një moment dhe u kthye e veshur vetëm me një rrobdishan. Nuk kishte dritë të madhe, vetëm një projektor i thjeshtë konstant që ndihmonte në krijimin e hijeve anësore”. Kirkland u ngjit në një parmakë sipër saj dhe filloi të shkrepte. Marilyn e shikoi, i buzëqeshi në mënyrë joshëse dhe me ato foto ai ia dorëzoi botës përgjithmonë. “Ajo dinte saktësisht se çfarë të bënte, lëvizjet e saj, duart e saj, trupi i saj ishte thjesht perfekt. Ajo ishte seksi. Më e mirë se kushdo tjetër. Emocionalisht, ajo bëri gjithçka siç duhet. Ajo shprehte pikërisht atë që doja”, tha ai. Kirkland iu bashkua Revistës Look në të njëzetat e hershme dhe më vonë Life Magazine. Gjatë epokës së artë të fotoreporterit të viteve ’60/70, detyrat e tij varionin nga Hekurudha Trans Siberiane në Japoni, nga moda në kinema. Ai fotografoi legjendaren Coco Chanel në punë dhe yjet e qindra filmave me shërbime të paharrueshme kushtuar botës së modës dhe argëtimit.

Përveç Marilyn-it, të famshmit më të mëdhenj ndërkombëtarë të kinemasë, artit dhe muzikës kanë pozuar për të, nga Mick Jagger te Sophia Loren, nga Coco Chanel te Elizabeth Taylor, te Marlene Dietrich dhe Andy Warhol, nga Brigitte Bardot te Sofia Loren, te Michael Jackson, nga John Lennon te Nicole Kidman, nga Paul Newman te Peter Falk, Sharon Stone dhe dhjetëra të tjerë. Fotot e tij janë ekspozuar në të gjithë botën, duke fituar çmime të shumta prestigjioze, ndërkombëtarisht, duke përfshirë çmimin LUCIE për arritje të jashtëzakonshme në fotografinë argëtuese.
Në vitin 2008, Vanity Fair i kishte kushtuar atij një retrospektivë në Trienalen e Milanos.
Deri kohët e fundit ai vazhdoi të punonte në vilën-studio e tij në kodrat e Los Anxhelosit, duke dhënë leksione publike në Institutin Smithsonian, Kolegjin e Dizajnit të Qendrës së Artit në Pasadena dhe Qendrat Kodak në Hong Kong, Singapor dhe Tajvan. Një dokumentar kushtua atij, That Click, tregoi njeriun që i dha fytyrë kulturës pop për 60 vjet, duke portretizuar yjet e saj.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb