Ish-presidenti kinez Jiang Zemin ka vdekur në moshën 96-vjeçare.

Media kineze raportojnë se ish-presidentin vdiq nga leucemia.

Një nga figurat kryesore të historisë kineze në dekadat e fundit, ai kryesoi një kohë ku Kina u hap në një shkallë të gjerë dhe pa rritje me shpejtësi të lartë.

Ai mbikëqyri dorëzimin paqësor të Hong Kongut në 1997, por u kritikua për një goditje të ashpër ndaj sektit fetar Falun Gong në 1999.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: