Pas katër orësh pauzë, në seancën ku po diskutohet për rrëzimin e Qeverisë, kryeministri malazez, Dritan Abazoviç, doli me një ofertë për ristrukturimin e qeverisë së tij.

“Rindërtimi nënkupton rindërtimin e qeverisë së 43-të dhe rënia do të thotë një qeveri e re,” tha kryeministri Dritan Abazoviç në parlament.

Por nuk kanë munguar edhe kritikat ndaj kryeministrit Abazoviç. Atij i është kërkuar të japë dorëheqjen me pretendimin se nuk di të qeverisë.

Deputeti demokrat  Vladimir Martinovic ka thënë tha se Abazovic nuk dëshiron të japë dorëheqjen duke treguar një këmbëngulje të kotë sipas tij.

“Sonte nuk po rrëzojmë asgjë tjetër veç Qeverisë së DPS-së… Ne po rrëzojmë sonte Qeverinë e DPS-së dhe atyre që populli i zgjodhi më 30 gusht për të bërë ndryshime pas 30 vitesh pushtet të regjimit të kaluar. Ne duam të diskutojmë për nisma serioze. Sonte kur ne të rrëzojmë këtë qeveri të DPS-së, kushdo që firmos se nuk do të bëjë asnjë lloj mazhorance me ta, negociatat për formimin e Qeverisë së 44-të, në të cilën nuk ka DPS-ja, mund të fillojnë nga nesër, është një ofertë shumë e qartë”, ka thënë ai.

Nga ana e tij kryetari dhe deputeti i Demoss, Miodrag Lekiç, tha se qytetarët duhet ta ndjekin seancën e sotme “me shumë ndjeshmëri”.

“Me siguri i dëgjoni komentet, të gjithë janë – jo të zhgënjyer – por thellësisht të zhgënjyer për të ardhmen e vendit. Me siguri dikush e sheh këtë si teatër, tragjedi, komedi, tragjikomedi… Ne ofrojmë mundësi të ndryshme për perceptime. Por sigurisht që ka një zhgënjim i madh me nivelin e klasës politike.Vendi është në buzë të humnerës”, ka thënë ai.

Po ashtu Lekiq deklaroi se partia e tij nuk merr pjesë në “garën primitive dhe të neveritshme të punësimit”.

Më tej edhe deputeti i SD-së, Boris Mugosha, deklaroi se hapi i përgjegjshëm dhe serioz i kryeministrit, kur 68 nga 81 deputetë i kërkojnë 68 nga 81 deputetë, do të ishte dorëheqja.

“Ai tha se nuk i intereson kolltuku, megjithatë gjithçka për kolltukun, kolltukun për asgjë… Më e mira është t’ua kthejë mandatin qytetarëve, a mendoni se mund ta tolerojnë këtë që po ndodh në skenën politike?”, ka thënë ai.

1660904630 20220819120154 Img 8794 I 1920x1280

Ndërsa deputeti i PKSH-së Bogdan Bozhoviq tha se vendimi për votim në seancën e sotme ishte i thjeshtë, duke shtuar se sipas tij qeveria mund të bjerë.

“Po votojmë për të lënë mundësinë e një marrëveshjeje mes palëve që fituan më 30 gusht. Po votojmë për të vazhduar luftën kundër krimit ose për t’i dhënë pushim kësaj plage. Përsa i përket PKSH-së jemi të qetë dhe paqësor dhe ne e shohim veten fitues të këtij procesi, pavarësisht rezultatit të votimit. Qeveria mund të bjerë, por momenti historik në të cilin u nënshkrua Marrëveshja Themelore me KSHP dhe PKSH ishte pjesë e asaj qeverie, nuk mund të fshihet”.

Ndër të tjera anëtari i Lëvizjes Qytetare URA, Millosh Konatar tha se janë dy rezultate të mundshme nga votimi parlamentar për iniciativën për mosbesimin e Qeverisë.

Një prej tyre, është se nëse nuk kalohet nisma e Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS) për rënien e qeverisë, do të krijohen kushte për rindërtimin e pushtetit ekzekutiv.

Nëse megjithatë nisma e DPS-së kalon dhe qeveria bie, shton Konatar, atëherë le të krijojnë një të re me atë parti subjektet që rrëzuan qeverinë me PDSH-në.

“Të dyja rezultatet janë legjitime. Është e rëndësishme që të mos ketë fshehje dhe që të gjithë të marrin përgjegjësinë për vendimet e tyre. Nëse ka një marrëveshje midis DPS-së dhe një partie për të votuar mosbesimin ndaj qeverisë – atëherë le të njëjtat me DPS-në. formoni një qeveri të re. Nëse qeveria nuk bie – le të shkojmë në rindërtim”, shkroi Konatar në Twitter.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb