Disa detaje të tjera mbi mbledhjen urgjente të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Në takimin në Nju Jork, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy – duke u shfaqur në video-mesazh – tha se vendi i përhershëm i këshillit të Rusisë ishte efektivisht “bosh” pasi “askush në botë nuk dëshiron të dëgjojë gënjeshtra ruse”.

Zelenskyy i kishte kërkuar ambasadorit të Ukrainës në OKB që të kërkonte bisedimet me Këshillin e Sigurimit dhe i kërkoi organit të reformonte të drejtën e vetos.

Për momentin, Rusia ka ende të drejtën e vetos – kaq pak veprime kuptimplota mund të ndërmerren kundër saj nga këshilli.

Nënsekretarja e Përgjithshme e OKB-së për çështjet politike dhe ndërtimin e paqes, Rosemary DiCarlo i bëri thirrje Rusisë që të ndalojë menjëherë sulmet e saj.

Ndërkohë, ambasadorja e SHBA-së në OKB Linda Thomas-Greenfield akuzoi Vladimir Putinin se “armatos dimrin për t’i shkaktuar vuajtje intensive popullit ukrainas”.

Duke e hedhur poshtë këtë, ambasadori rus në OKB Vassily Nebenzia tha se po përdorte armë precize kundër “energjisë dhe infrastrukturës tjetër që përdoret për qëllime të furnizimeve ushtarake të njësive ukrainase me armë perëndimore”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: