Mijëra njerëz kanë bllokuar rrugët nëpër Poloni në ditën e pestë radhazi të protestave kundër ndalimit pothuajse total të gjykatës për abortin.

Në kryeqytetin Varshavë, protestuesit bllokuan kryqëzimet kryesore, duke ndaluar makina dhe tramvaj për rreth një orë.

Disa mbanin pankarta me parulla si “Unë do të doja të abortoja qeverinë time”.

Protestat e abortit në Poloni u përhapën në të gjithë vendin
Ata ndjekin një vendim nga Gjykata Kushtetuese e Polonisë që abortet, edhe në rastet e defekteve të fetusit, janë të paligjshme.

Do të thotë se aborti tani është i vlefshëm vetëm në raste përdhunimi ose incesti, ose për të mbrojtur jetën e nënës.

Të hënën kishte bllokime në rreth 50 qytete në të gjithë vendin.

Një ditë më parë, protestuesit ndërprenë shërbesat e kishës dhe mbishkrimet u spërkatën në muret e kishave të Varshavës.Aborti është një çështje thellësisht përçarëse në Poloni. Një sondazh i opinionit 2014 nga qendra kërkimore CBOS zbuloi se 65% e polakëve të anketuar ishin kundër abortit, 27% e panë atë si të pranueshëm dhe 8% ishin të pavendosur.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb