Qeveria franceze tha se nuk do të lëvizë në planin e saj për të rritur moshën e pensionit në 64 vjeç përpara grevave dhe protestave mbarëkombëtare të planifikuara për të martën.

Aktualisht, punëtorët në Francë mund të fillojnë të marrin pensionet e tyre në moshën 62-vjeçare, por administrata e presidentit Emmanuel Macron dëshiron të rrisë moshën e pensionit në 64 deri në vitin 2030.

Shtyrja e ndryshimit “nuk është e negociueshme”, paralajmëroi kryeministrja Elizabeth Borne të hënën, por megjithatë mund të ketë vend për kompromis në disa fusha pasi komisionet parlamentare filluan shqyrtimin e projektligjit të hënën.

Macron premtoi se do të prezantonte masën përpara se të rizgjedhte në prill 2022, por kundërshtimi ndaj masës është shtuar më shumë se kurrë pasi rreth 1.1 milion njerëz marshuan nëpër qytetet franceze më 19 janar.

Kundërshtarët e majtë të Macron e kanë kritikuar gjithashtu masën dhe kanë paraqitur më shumë se 6,000 amendamente në projektligj me shpresën për të vonuar masën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: