Organizatorët e Eurovizionit kanë shpjeguar pse morën vendimin për të përjashtuar Ukrainën si mikpritëse të edicionit të vitit të ardhshëm.

Ata thanë se rreziku “i rëndë” i sulmeve ajrore dhe rreziku “i lartë” i viktimave masive kontribuuan në vendim.

Përfaqësuesja ukrainase Kalush Orkestra fitoi konkursin në Torino, Itali këtë vit – dhe është traditë që vendi fitues të presë veprimtarinë vitin e ardhshëm.

Por organizatorët, Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU), thanë se edicioni i vitit 2023 nuk mund të vazhdonte në Ukrainë.
Mbretëria e Bashkuar – hyrja e së cilës Sam Ryder ishte nënkampion, po konsiderohet si një mikpritëse e mundshme.

Të enjten, EBU tha se “e kupton plotësisht zhgënjimin”, por në një deklaratë ajo theksoi se vendimi ishte “udhëhequr” nga përgjegjësia e saj për të garantuar sigurinë e të gjithëve të përfshirëve në ngjarje.

“Të paktën 10,000 njerëz janë zakonisht të akredituar për të punuar në, ose në, Eurovision Song Contest, duke përfshirë ekuipazhin, stafin dhe gazetarët,” tha ai.

“30,000 fansa të tjerë pritet të udhëtojnë në këtë ngjarje nga e gjithë bota”. “Mirëqenia e tyre është shqetësimi ynë kryesor.”

Ai tha se rregullat e festivalit lejojnë që eventi të zhvendoset “në një situatë force madhore siç është një luftë e vazhdueshme”.

Ai shtoi: “Ne gjithashtu vumë në dukje komentet e bëra nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, se lufta në Ukrainë “mund të marrë vite”.

EBU tha se nuk ishte marrë asnjë vendim për vendin pritës të vitit të ardhshëm.
Fundjavën e kaluar, Boris Johnson tha se shpresonte se Ukraina do të ishte ende në gjendje të priste ngjarjen.

Duke folur pas kthimit në MB nga një vizitë në Kiev, ai tha: “Ata e meritojnë ta kenë atë. Besoj se mund ta kenë dhe besoj se duhet ta kenë”.

“Unë besoj se Kievi ose çdo qytet tjetër i sigurt ukrainas do të ishte një vend fantastik për ta pasur atë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: