Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden është shprehur i shqetësuar për planet e Rusisë për të vendosur armë bërthamore taktike në Bjellorusi.

“Sigurisht, unë jam i shqetësuar për këtë. Për çfarë kam folur me ju vitin e fundit? Kjo është një lloj bisede e rrezikshme dhe është shqetësues,” shtoi Biden.

Fundjavës e kaluar, presidenti rus, Vladimir Putin njoftoi planet e tij për vendosjen e armëve bërthamore drejt Bjellorusisë fqinje. Moska do të përfundojë ndërtimin e një objekti të posaçëm magazinimi për armët taktike bërthamore në Bjellorusi deri në fillim të korrikut, sipas Putinit.

Në lidhje me këtë ngjarje reagoi dhe ish-zëvendëspresidenti Mike Pence gjithashtu peshoi të martën mbi planet e Putinit.

“Sa herë që ngec, përmend arët bërthamore dhe tani kërcënimi për lëvizjen e armëve teknike është e fundit”, tha Pence gjatë një intervistë.

Ai argumentoi se është “absolutisht thelbësore që ne të vazhdojmë t’i japim Ukrainës atë që i nevojitet”.

“Ne nuk e lejojmë Putinin të shpërqendrojë botën ose të zvogëlojë mbështetjen përmes kërcënimeve të tij për lëvizjen e armëve taktike bërthamore,” tha Pence. Ne vetëm duhet të qëndrojmë të fortë dhe të qëndrojmë me ukrainasit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb