“Nuk e di ku e gjeta forcën, e kapa fluturimthi”. Kështu Alberto Crispo, polici që falë ndërhyrjes së tij arriti të shpëtojë një turist të ri që të premten tentoi të vetëvritej duke u hedhur nga skela e Chiesa degli Scalzi, në Venecia, tregon për ato momente dramatike.

“E kapa nga kyçi i dorës që ishte ende i ngjitur në gardhin e skelës. E shtrëngova fort, ndërsa ajo vazhdonte të lëvizte dhe të tundte këmbët, ishte një përpjekje e jashtëzakonshme”, tha ai për Corriere della Sera.

“Sapo e pashë që varej nga maja e skelës, mendova të ngjitesha sa më shpejt – tregon polici – i thashë kolegut tim të thërriste sallën e operacionit, ndërsa fillova të ngjitesha në strukturë, duke ngjitur shkallët… Më duhej të arrija atje në kohë, thjesht po mendoja për këtë.” Për turisten e re ishte çështje momentesh: “Ajo ende nuk ishte liruar plotësisht – shpjegoi Crispo -, arrita ta kap nga kyçi. Nuk më kujtohet saktësisht momenti, por duke parë sërish videon, mendoj se e tërhoqa me gjithë forcën që kisha për ta mbajtur pas vetes. Adrenalina më ndihmoi.”

E reja vuan nga probleme mendore, tashmë ndodhet e shtruar në spital – Sipas asaj që doli, e reja ka prerë me thikë pjesën mbrojtëse të skelës, duke u ngjitur në majë. Kalimtarë të rastit, lajmëruan efektivët e policisë, të cilët shkuan në vendngjarje së bashku me brigadën lokale.

Gruaja me probleme mendore është shtruar në spitalin e Venecias dhe gjendja e saj, tani për tani është e stabilizuar.

(Tgcom24/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb