Ministri i Punëve të Jashtme të Venezuelës Felix Plasencia dënoi të enjten vendimin e Këshillit të Bashkimit Evropian (BE) për të rinovuar sanksionet kundër zyrtarëve të vendit të Amerikës së Jugut edhe për një vit.

“Ne e dënojmë fuqishëm këtë sulm të ri ndaj popullit tonë dhe e konsiderojmë këtë rinovim të pafytyrë dhe një akt armiqësie”, tha Plasencia në Twitter.

Sipas Plasencia, masa synon të minojë partinë socialiste në pushtet në prag të zgjedhjeve rajonale dhe lokale të 21 nëntorit.

Sanksionet synojnë 55 zyrtarë venezuelianë, duke përfshirë nënpresidentin aktual Delcy Rodriguez, udhëheqës ushtarakë dhe deputetë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb