Edhe para përfshirjes së pandemisë së koronavirusit në të gjithë botën, profesionistët e kujdesit shëndetësor në Venezuelë  luftuan me mungesën e ilaçeve dhe pajisjeve mjekësore.

Makthi më i keq i profesionistëve të kujdesit shëndetësor të Venezuelës u bë i vërtetë në fillim të këtij muaji kur u zbulua COVID-19. Që atëherë, të paktën 70 raste të virusit janë konfirmuar në Venezuelë. Sistemit të kujdesit shëndetësor  i mungojnë infrastruktura dhe burimet për të trajtuar sëmundjet themelore.

“Ne po përballemi me një sëmundje të panjohur, pa e ditur se çfarë sjelljeje do të jetë në vendin tonë,” tha Dr Oscar Noguera, një internist dhe drejtor i Ancora Humanistas, një organizatë joqeveritare në Venezuelë.

“Personeli shëndetësor tashmë po ankohet për mungesën e veshjeve të duhura për mbrojtjen e tyre, ndërsa emigrimi i shtuar i mjekëve dhe infermierëve i ka lënë spitalet tona në një gjendje të keqe. Numri i shtretërve të kujdesit intensiv në dispozicion në vend është afro 80.”

Në një përpjekje për të frenuar shpërthimin e koronavirusit, Presidenti Nicolas Maduro  vendosi një karantinë mbarëkombëtare dhe udhëtimin e kufizuar midis shteteve.

“Ne po përgatitemi për situatën më të rëndë që kemi hasur ndonjëherë,” tha Maduro në televizionin shtetëror në fillim të këtij muaji. I gjithë vendi do të hyjë në një karantinë, tha ai. 

Por masa të tilla janë të pamajftueshme për të shuar ankthin që vjen nga koronavirusi.

“Ka ankth, frikë dhe pasiguri pasi i gjithë sistemi është paralizuar, por gjithashtu e kuptojmë se është koha të qëndrojmë të qetë” , tha Rosa , një avokat dhe profesor nga Bolivar State.

Presidenti gjithashtu inkurajoi njerëzit që të mbanin maska ​​për fytyrën. Ai ndaloi njerëzit të hipnin në metro ose të merrnin trenat për të udhëtuar.

Ndërkohë, disa analistë paralajmëruan se karantina nuk është një mundësi e mundshme për shumë njerëz, pasi shumë prej tyre operojnë në ekonominë informale.

“Karantina paraqet një dilemë midis prodhimit dhe mbijetesës”, tha Carlos Pina, një analist politik Venezuelës.

Vendi nuk ka konfirmuar asnjë vdekje të lidhur me COVID-19, por shpërthimi ka ardhur në një kohë kur Venezuela tashmë po vuan një nga krizat më të këqia humanitare të rajonit.

Sistemi shëndetësor i Venezuelës është ndër më të këqijat në botë  sipas  Indeksit Global të Sigurisë së Shëndetit .

Sëmundjet e shërueshme si difteria, fruthi dhe malarja vazhdojnë ende të përhapen.

Qeveria e Venezuelës tha se sanksionet e SHBA-së po dëmtojnë aftësinë e administratës për të blerë ilaçe dhe ushqime.

Zyrtarët amerikanë pohojnë se sanksionet nuk e pengojnë qeverinë të blejë ushqime ose ilaçe.

“Mundësia për t’iu përgjigjur pandemisë varet nga gjendja në të cilën ndodhet  shëndetit publik dhe Venezuela aktualisht po përjeton një emergjencë komplekse humanitare”, tha Rafael Orihuela, mjek dhe ish-ministër i shëndetësisë në Venezuelës.

“Për të shmangur virusin nga përshkallëzimi është e pamundur. Ne duhet të përgatitemi për skenarin më të vështirë të këtij infeksioni.  Sot, është e vështirë të mendosh se ne do të jemi në gjendje të dalim nga rreziku i virusit” shtoi Rafael Orihuela.

 

632b48df48e64a3089ad09b087694118 18

Qeveria e Venezuelës iu drejtua Fondit Monetar Ndërkombëtar për një financim prej pesë miliardë dollarësh  për të forcuar sistemin shëndetësor të vendit.

“Ky është një moment thelbësor, dhe duke ditur nivelet agresive dhe shumë ngjitëse të kësaj sëmundje, ne do të marrim masa të shpejta dhe të detyrueshme për të ndaluar përhapjen e saj,” tha Maduro në një letër drejtuar FMN-së.

Por FMN e hodhi poshtë kërkesën, duke argumentuar se qeveria e tij nuk ishte e njohur nga bashkësia ndërkombëtare. Venezuela është mbyllur në një krizë politike për më shumë se një vit, me SHBA, dhe më shumë se 50 vende të tjera e njohin liderin e opozitës Juan Guaido si udhëheqësin e përkohshëm të vendit.

Tani Maduro po kërkon një paketë më të vogël shpëtimi prej një miliardë dollarësh.

Ndërkohë, Kuba dërgoi 130 mjekë për t’u bashkuar me programin e qeverisë së kujdesit shëndetësor. Kina dërgoi 42,000 kuti diagnostikimi për të testuar infeksionin.

“Ne duam të falënderojmë Republikën Popullore të Kinës dhe Presidentin Xi Jinping për këtë zemërgjerësi,” tha Zëvendësja Presidentja Delcy Rodriguez javën e kaluar në aeroportin Caracas International.

Rodriguez tha gjithashtu se Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) do të sigurojë furnizime mjekësore dhe asistencë teknike për vendin.

“Ne e falënderojmë OBSH, e cila ka konfirmuar se do t’i ofrojë ndihmë Venezuelës pasi jemi në një gjendje të veçantë. Ne jemi një vend i sanksionuar në mënyrë të paligjshme, i bllokuar penalisht,” tha ajo javën e kaluar. Maduro gjithashtu tha se Rusia po planifikonte të dërgonte një donacion me pajisje mjekësore.

 

B164012767fc429f91fe62db360161a6 18

Sipas Kombeve të Bashkuara, 4.5 milion njerëz janë larguar nga vendi që nga viti 2015.

Shumë njerëz kanë ikur nga mungesa e kujdesit shëndetësor.

“Popullsia që mund të ndjehet më e rrezikuar është ajo që migron në tokë (duke përdorur një autobus ose me këmbë) ” tha Pina, analisti Venezuelës.

“Shumë familje duket se ndjehen të pafuqishëm sepse masat e reja të qeverisë i detyrojnë ata të kufizohen në shtëpi,” tha Pina.

Sipas Pinës, shumë venezueljanë që jetojnë në kufijtë mes Kolumbisë dhe Brazilit shpesh shkojnë në këto vende për nevojat e tyre themelore, përfshirë ushqimin ose karburantin.

“Duhet të merren masa karantine për të parandaluar përhapjen e virusit, megjithatë, pasojat ekonomike për vendin mund të jenë katastrofike. Me këtë shpërthim, vendi mund të hynte në një fazë të re të një krize humanitare,” shtoi Pina

Për Rafael Wong, një pediatër dhe një specialist i sëmundjes infektive në shtetin Bolivar, shqetësimi nuk është vetëm për pacientët e tij, por edhe për profesionistët e tjerë të shëndetit. 

“Ne duhet të kujtojmë se statistikisht, rreziku ynë për të përhapur sëmundjen është më i lartë, kështu që kur bëj punën time të përditshme, nuk mund të kem një ndjenjë tjetër, por atë shqetësuese” .

“Në fund, ne gjithashtu duhet të jemi të kujdesshëm, nëse sëmuremi nuk do të jemi në gjendje të ndihmojmë dhe do të bëhemi barrë për kolegët tanë, kështu që duhet të jemi vërtet të kujdesshëm, të japim më të mirën dhe të kërkojmë kushtet minimale.

6dcf1bc5bb0c472fafd2dcf81a2c2065 18

 

(A.Ago//BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb