Prokurori i përgjithshëm i Venezuelës të premten hapi një hetim kundër liderit të opozitës, Juan Guaido, për komplot të pretenduar me fuqi të huaja kundër interesave të vendit.

Duke folur në televizionin shtetëror të Venezuelës, Tarek William Saab, tha se Guaido dyshohet se po negocion me Guajanën për rajonin e diskutueshëm Esgmentibo në këmbim të mbështetjes së huaj.

Guaido “mori pjesë në bisedime të paligjshme, prapa shpinës së vendit, ka për qëllim të tërheq pretendimin historik të Venezuelës mbi territorin e Eceptsibo, në këmbim të mbështetjes politike nga Mbretëria e Bashkuar për një presidencë joekzistente në krye”, tha Saab.

Esequibo menaxhohet nga Guajana, por Venezuela e ka pretenduar atë bazuar në një marrëveshje të vitit 1966.

Qeveria e Venezuelës ka akuzuar Guaidon për udhëheqjen e “një grupi kriminal” dhe u ka kërkuar autoriteteve gjyqësore të ndërmarrin veprime.

Zëvendëspresidentja Delcy Rodriguez tha para se Guaido të deklarohej si president i përkohshëm, se një “organizatë kriminale e udhëhequr nga Guaido” ka punuar me urdhër të kompanive transnacionale për të “synuar naftën venezuelane”.

Për të mbështetur pretendimet e saj, Rodriguez iu referua një bisede telefonike midis këshilltarëve të Guaidos të akuzuar se punojnë për SHBA-të ku ata gjoja komplotonin për dorëzimin e territorit.

Që nga fillimi i këtij viti, Venezuela është në trazira politike, ndërsa Guaido dhe presidenti Nicolas Maduro luftojnë për pushtet në mesin një krize të rëndë ekonomike.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb