Një kryevepër e Rilindjes nga piktori italian Titian pritet të shitet deri në 12 milionë paund (13.3 milionë dollarë), në dhjetor.

Një nga versionet më të bukura të punës së artistit, “Venus and Adonis”, u zbulua të premten në mëngjes në Londër dhe do të dalë në shitje në shtëpinë e ankandit “Sotheby” më 7 dhjetor.

Piktura konsiderohet ndër veprat më të çmuara të Titianit, me interpretime që luajnë në koleksionet e institucioneve publike më të shquara në botë sot.

Fillimisht u popullarizua si një nga ciklet e pikturave që ai krijoi për një nga njerëzit më të fuqishëm në botë në atë kohë, Mbretin Filip II të Spanjës.

Piktura përshkruan Adonisin e ri duke u larguar nga e dashura e tij Venusi, duke mbajtur një shtizë me pendë dhe plumbat e tre qenve të tij.

Vetëm disa dhjetëra interpretimesh kanë mbijetuar në ditët e sotme, më shumë se gjysma e të cilave mbahen në koleksionet kryesore publike duke përfshirë Muzeun J Paul Getty në Los Anxhelos, Galerinë Kombëtare në Londër dhe Muzeun Metropolitan të Artit, në Nju Jork.

“Venus and Adonis” është një nga krijimet më të njohura të Titianit, i kërkuar nga koleksionistët në mbarë botën që kur ai u bë i famshëm me veprën e Philip II të Spanjës”, tha George Gordon, bashkë-kryetar i “Old Master Paintings Worldwide” në shtëpinë e ankandit “Sotheby”.

“Një nga interpretimet më të mira të Titianit për këtë temë, është krijimi i fundit, i mundësuar nga rishfaqja e tij vitin e kaluar, që zbulon një shtrirje të plotë të dorës së artistit në ekzekutimin e kësaj pikture, me siguri një nga veprat më të mira të Titianit që janë shfaqur në treg gjatë këtij shekulli”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: