ITALI

Ishte kthyer në vendin e lajmeve ytagjike në Europë për numrin e viktimave nga koronavirusi por tashmë Veriu i Italisë bëhet gati t’i kthehet jetës normale. Disa zona po bëjnë gati planet për rinisjen pas pandemisë së COVID-19 që i mori jetën mijëra qytetarëve në Itali. Janë zona si Milano, Piemonte apo Veneto që diskutojnë rifillimin por ka ende debate.

Piemonte, Cirio: Nga 4 maji nis një normalitet i ri
“Të flasësh për normalitetin do të ishte e pakuptimtë, por besoj se një normalitet i ri mund të fillojë më 4 maj”. Kështu deklaroi Presidenti i Rajonit të Piemontes, Alberto Cirio duke folur për Fazën 2.
“Të presësh me duart lidhur që virusi të largohet për t’u rinisur si më parë është gabimi më i madh që mund të bëhet – shtoi ai -. në fund të virusit të epidemisë për të filluar përsëri me një normalitet të ri për të filluar përsëri në siguri është përpjekja e madhe e përgjegjësisë dhe largpamësia që duhet të bëjë politika”.
“Të pajisemi në këtë fazë të virusit epidemik për të rinisur me një normalitet të ri për të filluar përsëri të sigurt është sforcoja e madhe e përgjegjësisë dhe largpamësisë që duhet të bëjë politika e gjithë”.

Milano, kryebashkiaku Sala i shkruan Fontanas: Të bashkëpunojmë për rifillimin
Kryetari i Milanos, Giuseppe Sala, i dërgoi një letër presidentit të rajonit të Lombardisë, Attilio Fontana, për të shprehur dhe konfirmuar gatishmërinë e Bashkisë për të bashkëpunuar “duke filluar menjëherë, për të krijuar së bashku kushtet e nevojshme për menaxhimin e krizave dhe dalje nga emergjenca”. Kryebashkiaku lexoi tekstin e letrës gjatë fjalës së tij në këshillin e qytetit, të mbledhur në video-konferencë.

Veneto, Zaia: Më 4 maj hapemi, mbase edhe më herët
“Nëse krijohen kushtet shëndetësore nga bota shkencore, nga 4 maji ose edhe më herët mund të hapemi me gjithçka”, deklaroi Presidenti i Venetos, Luca Zaia, duke shtuar se “nga 4 maji të gjithë duhet të jemi gati me pajisje, rregulla, padyshim të negociuara me botën e partnerëve socialë dhe atë të punëdhënësve.
Mua më rezulton se kjo punë po bëhet në një nivel kombëtar me këtë perspektivë. Unë nuk përjashtoj që disa aktivitete gjithashtu mund të vendosen në një rrjet fillestar, ndoshta pak më herët. Mendoj se afati përfundimtar është 4 maji”.

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb