Pandemia e koronavirusit është një kohë shumë e çuditshme, e pasigurt për të gjithë ne.

Cikli i lajmeve duket se po ndryshon aktualitetin e terrorit, dhe çdo njoftim i shtytjes së informacionit plotësohet me një ndjenjë të freskët të frikës, raporton “Metro”.

Njerëzit po humbasin punë, njerëzit po humbasin shtëpitë, njerëzit po humbasin jetën. Por ka një shkëlqim të vogël të lajmeve të mira që vijnë si një ndikim që bota kryesisht shkon në izolim, planeti ka një shans për të marrë frymë, dhe jeta e egër po restaurohet.

Kjo nuk është për të hedhur poshtë aspektet e rënda të pandemisë, por është mirë të bësh një pushim të vogël qetësues nga tmerri i vazhdueshëm.

Në Italinë Veriore, sasia e ndotjes së ajrit mbi rajonin e Lombardisë ka rënë ndjeshëm. Më pak trafik dhe kështu djegia më pak e karburanteve është vërtet duke i dhënë ajrit pushim, dhe dallimet janë të dukshme nga satelitët.

Studiuesit në New York kanë thënë gjithashtu se llogaritjet e tyre të hershme kanë treguar nivelin e emetimeve të monoksidit të karbonit në zonë duke u ulur deri në 50%.

Ne po jetojmë në periudha të pasigurta dhe shumë të shqetësuar, dhe fotografitë me pamje të bukura natyrisht nuk e zvogëlojnë ndikimin negativisht të ashpër që Covid-19.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb