Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha kërkoi edhe një herë që të rritet numri i testimeve për të përballuar situatën nga koronavirusi, ndërkohë që shtoi se 4 efektivë policie janë raportuar me COVID-19. Basha tha në “Opinion” se vetëm në këtë mënyrë do të mund t’ia dalim për të përballuar situatën dhe për të mos zgjatur mbylljen.

“Ne duhet të kemi informacion sa më të saktë për gjendjen. Nëse testimet tona mbeten nga më të ulëta atëherë përmasat janë më të vogla se reale. Zinxhiri i infeksionit mund të ndërpritet vetëm duke testuar. Do zgjatet karantina dhe kriza ekonomia, do shtohen kostot.
Po them që Shqipëria nuk mund të ketë më pak testime se Maqedonia e Veriut. Shifrat janë shumë dëshpëruese. Në Maqedoni ka 5500, në Shqipëri 2 mijë e ca testime. Për çdo të infektuar ne bëjmë katër testime, ndërkohë që mesatarja është 12 testime.
Është fare e qartë, Shqipëria ka numrin më të ulët të testimeve në Evropë. Mos harroni që Shqipëria pati një ekspozim shumë të madh. Katër efektivë të Policisë së Shtetit në Has janë raportuar me koronavirus. Kanë pasur kontakt me kolegët”, deklaroi Basha.

Kreu i PD tha se ka kërkuar edhe në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtaretransparencë për numrin e tamponëve. “Kam parë një studim në ‘Time’ që tregon se sekreti i Venetos që ka më pak vdekje është se ka testuar më shumë. Një nga kyçet e suksesit në Gjermani është rritja e testimeve. Që të kemi një strategji exit duhet të ndërtojmë një strategji”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb