Ekipi i «Jetman Dubai» ka ndërtuar një kostum me motor jet dhe thotë se ka arritur një moment historik në kërkimet për fluturim autonom human 100%.

Protagonisti i show është Vince Reffet, që në 8 sekonda është ngjitur në Dubai Marina dhe në lartësinë superiore nga 100 metra për 12 sekonda mbërriti në 200- me një shpejtësi 240km/orë. Fluturimi zgjati në total 3minuta.

Jetman mbërriti në një kuote 1800 metra dhe në zbritje hapi parashutën në 1500 metra.

(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb