Bajerni i Mynihut është kampion i Gjermanisë për sezonin 2016-2017.

Bavarezët siguruan matematikisht titullin falë fitores 6-0 kundër Volfsburgut në transfertë.

Bajerni

27 herë kampionët e Bundesligës tani kanë 73 pikë, dhjetë më shumë se Lajpcigu kur kanë mbetur vetëm tri ndeshje deri në fund të kampionatit.

Titulli i pestë radhazi vjen si një ngushëllim për skuadrën e Karlo Ançelotit, që brenda një jave pa të eliminohej nga Liga e Kampioneve dhe Kupa e Gjermanisë.

Sa për kronikë, goleadën ndaj Volfsburgut e vulosën dopieta e Levandovskit dhe finalizimet e Alabës, Robenit, Mylerit dhe Kimishit.

Ndërkohë, më herët gjatë ditës u luajtën edhe ndeshjet e tjera të javës së 31-të të Bundesligës, të cilat dhanë këto rezultate:
Mainc 1 – 2 Borusia Mënshengladbah
Darmshtad 3 – 0 Fraiburg
Borusia Dortmund 0 – 0 Këln
Lajpcig 0 – 0 Ingolshtad
Verder Bremen 2 – 0 Herta Berlin

Kjo është renditja:
Bundesliga tabela java 31/panoramasport

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: