Turpërimi që i shkaktoi Eintracht Frankfurt pati një efekt domino mbi të ardhmen e Niko Kovac. Trajneri kroat dhe klubi bavarez zgjidhën në orët e vona të së dielës kontratën me mirëkuptim, një “divorc” i pashmangshëm duke parë situatën që ishte krijuar në Mynih: “Mendoj që ky ishte vendimi i duhur për mua dhe klubin në këtë moment. Mënyra se si kemi luajtur së fundmi si dhe rezultatet më çuan në këtë vendim”, u shpreh menjëherë Niko Kovac.

Në pritje për të zyrtarizuar trajnerin e ri, Bayern do të drejtohet në dy ndeshjet e ardhshme nga zëvendës trajneri Hansi Flick. Stoli i Bayern është një sfidë e madhe për çdo trajner, mediat gjermane dhe jo vetëm kanë nisur aludimet se kush do të jetë pasuesi i Niko Kovac.

Allegri 1280x720
Allegri 1280×720

Menjëherë në media qarkulloi emri i parë, Masimilano Allegrit, ish trajneri i Juventusit, fundja është i papunë dhe në kërkim të një aventure të re jashtë Italisë. “Corriere dello Sport”, ka hedhur poshtë këtë opsion duke saktësuar se Allegri nuk dëshiron të marrë drejtimin e një ekipi në këtë pikë të sezonit, do të qëndroj në pritje deri në janar.

Sipas “Sky Sport” gjerman, drejtuesit e klubit preferojnë Erik Ten Hag, aktualisht trajneri i Ajax. Ten Hag e njeh mirë ambientin gjerman, njeh gjuhën por gjithashtu është dhe opsioni më i vështirë. Ten Hag është nën kontratë me Ajax, vështirë se mund të largohet nga “shigjetarët” përpara përfundimit të sezonit.

Pochetino
Pochetino

Një tjetër emër që është lakuar prej kohës është edhe ai i Mauricio Pochetinos, e njëjta situatë dhe për argjentinasin, është nën kontratë me Tottenham.

Jose.mourinho.unai .emery
Jose.mourinho.unai .emery

Opsioni i fundit por jo më pak i rëndësishëm është dhe Jose Mourinho. Speciali prej kohësh është në kërkim të një ekipi të ri, simpatia për Bayern nuk i mungon, ka nisur të mësoj gjuhën, por në këtë momente kur duhet të ishte opsioni i parë, në garë është futur dhe Arsenal. Emrat janë të shumtë por gjithçka pritet të vendoset pas sfidës kundër Dortmund, pauza që do të sjell grumbullimi i kombëtarëve i jep më shumë kohë për të bërë zgjedhjen e duhur.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb