Policia në shtetin e Floridas, ka arrestuar një 10 vjeçar, pasi dyshohet se dërgoi disa mesazhe me anë të cilave kërcënoi se do të krijonte një masakër. 10 -vjeçari paralajmëroi se do të qëllonte me armë në shkollën e tij, në një skenar që Teksasi e përjetoi vetëm pak ditë më parë.

Daniel Issac Marquez, nxënësi i klasës së pestë po përballet me akuzat për një kërcënim me shkrim për të kryer një vrasje masive në Shkollën Fillore Patriot në Cape Coral.

Kjo është hera e dytë brenda një jave që komuniteti i Kepit të Koralit tronditej nga kërcënimi i dhunës ndaj një shkolle.

Tracy Carter tha të enjten se do të shkonte në një festë diplomimi të shkollës së mesme në zonë me një bombë të lidhur në trup.

Të dy kërcënimet vijnë pas ngjarjes së Teksasit, ku sulmi me armë i një adoleshenti, solli 21 viktima, 19 nxënës dhe 2 mësues.

“Sjellja e këtij studenti është e pështirë, aq më tepër pas tragjedisë së fundit në Uvalde, Teksas. Të sigurohemi që fëmijët tanë të jenë të sigurt është thelbësore. Do të kemi rend dhe ligj në shkollat tona! Ekipi im nuk hezitoi asnjë sekondë… As edhe sekondë, për të hetuar këtë kërcënim. Pasojat për të do të jenë reale. Do të ketë ligj dhe rend”, është shprehur Sherifi Carmine Marceno

Incidenti tronditës po hetohet nga Ekipi i Zbatimit të Kërcënimeve të Shkollës dhe Divizioni i Hetimeve Kriminale të Shërbimeve Rinore.

“Tani nuk është koha për të vepruar si një delikuent i vogël. Nuk është për të qeshur. Ky fëmijë bëri një kërcënim të rremë dhe tani po përjeton pasoja reale”, shtoi sherifi.

Dy ditë pas sulmit në shkollën fillore Robb, Sherif Marceno ishte i drejtpërdrejtë në reagimin e tij duke u thënë mediave: “Ju nuk mund të qëlloni fëmijët tanë. Ju sillni forcë vdekjeprurëse në këtë vend, ne do t’ju eliminojmë”.

Sherifi falënderoi Guvernatorin e Floridës Ron DeSantis që i dha zbatimit të ligjit në shtet ‘mjetet’ për t’i mbajtur fëmijët të sigurt dhe për të ruajtur ligjin dhe rendin.

Sa i përket rastit të një gruaje që kërcënoi me sulm me bombë në një festë diplomimi të shkollës së mesme, sipas Departamentit të Policisë Cape Coral, Carter ishte e mërzitur që fëmija i saj nuk ishte në gjendje të diplomohej ose të merrte pjesë në maturën për shkak të çështjeve disiplinore.

Carter tha se ajo do të ndihej keq për fëmijët që do të trembte, por ajo me të vërtetë kishte nevojë që zëri i saj të dëgjohej. Ajo deklaroi se nuk kishte në plan të lëndonte askënd.

Gruaja shtoi se ajo donte të imitonte filmin e Denzel Washington ‘John Q’, për një baba që mban peng një dhomë urgjence spitali për të siguruar një operacion shpëtimi për fëmijën e tij.

Capture
Tracy Carter

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb