Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, është përballur, mbrëmjen e së premtes, me një turmë protestuesish të tensionuar.

Dhjetëra njerëz janë mbledhur pranë godinës së televizionit publik në Podgoricë, pak ditë pasi Lëvizja Qytetare Ura e Abazoviçit njoftoi se ka dërguar në procedurë parlamentare mocionin për mosbesim ndaj Qeverisë së Zdravko Krivokapiçit.

“Nuk do të tradhtoj vullnetin elektoral të qytetarëve”, mësohet të ketë thënë Abazoviç para protestuesve, të cilët ia kishin zënë pritën.

Janë publikuar edhe pamje, ku thuhet se shumë protestues i drejtohen Abazoviçit me fjalë fyese.

Siç raporton Vijesti.me, njëri nga të grumbulluarit ka bërtitur: “Shqiptarët nuk do të na komandojnë”. Por, kundër një deklarate të tillë kanë reaguar disa protestues të tjerë.

“Dil o vogëlush” dhe “I more lekët Dritan?”, ishin disa nga thirrjet tjera, me të cilat u përball Abazoviç.

Zëvendëskryeministri Dritan Abazoviç, i cili mbrëmë ishte edhe i ftuar në televizionin publik, doli para të mbledhurve, ndërsa policia ka parandaluar incidentin.

Ndërsa ditë më parë kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç, deklaroi se ka iniciuar shkarkimin e Abazoviçit nga posti i zëvendëskryeministrit.

Auto Fjp4guvxsaqkoxp1642801213
Auto Fjp4guvxsaqkoxp1642801213

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb