Të paktën 14 persona janë lënduar pasi një shkallë elektrike në ngjitje ndryshoi papritur drejtim duke rrëzuar përtokë dhjetëra njerëz në një stacion metroje në Korenë e Jugut.

Kamerat e sigurisë regjistruan momentet në shkallët e stacionit qendror të Sunae në jug të kryeqytetit Seul dhe janë bërë virale.

Në pamje shihet që shkalla në ngjitje është e mbushur me njerëz kur papritur ndryshon drejtim duke i rrëzuar të gjithë udhëtarët përtokë.

Policia dhe zjarrfikësit thanë për aksidentin e mëngjesit të së martës se tre nga të plagosurit kishin plagë serioze në kurriz e në këmbë, 11 të tjerë trajtuan për plagosje të lehta.

Nuk dihet ende çfarë e shkaktoi keqfunksionimin e shkallëve dhe zyrtarët e zjarrfikësave thonë se janë duke hetuar.

“Unë fillimisht mendova se ishin duke xhiruar një film katastrofash, kur pashë aq shumë njerëz rreth hyrjes së rrethuar”, tha një rezident 68-vjeçar  për rrjetin vendas Korea JoongAng.

Autoritetet koreano jugore po vijojnë hetimet për aksidentin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: