Rexhep Tajip Erdogan ka fajësuar Greqinë për përshkallëzimin e tensioneve dhe paralajmëroi Athinën të shmangë veprimet e njëanshme.

Në një mesazh të filmuar në një simpozium mbi “Deti i Ishujve dhe Marrëdhëniet e Fqinjësisë me Greqinë”, Erdogan thotë se Ankaraja ka mbrojtur të drejtat e tij që rrjedhin nga historia dhe të drejtën ndërkombëtare, gjithmonë duke bërë hapësirë për diplomaci.

” Ne presim që Greqia të respektojë të drejtat dhe interesat tona dhe të shmangë veprimet e përfunduara dhe të njëanshme,” tha Tayip Erdogan, duke shtuar se ” ne mund të gjejmë zgjidhje me Greqinë, të bazuara në drejtësi, drejtësi dhe bashkëpunim, bazuar në ligjin e fqinjësisë”.

Në këtë kontekst, ai argumentoi se qëllimi i tij është të trashëgojë një te ardhme më e qëndrueshme, e sigurt dhe paqësore për fëmijët tanë në vend të një ngatërrese problemesh.

Përmes videos të regjistruar, Rexhep Tajip Erdogan dërgoi një mesazh për emigracionin.

“Ky det i bukur, për të cilin shkruhen poezi dhe këndohen këngë, duhet të jetë simbol i bashkëpunimit dhe paqes, fatkeqësisht ka dalë në shesh vitet e fundit për tragjeditë njerëzore të përjetuara atje.Mijëra emigrantë që ikën nga lufta civile dhe masakrat në Siri që zgjatën rreth 11 vjet kanë humbur jetën në Detin Egje,” tha ai .

Në këtë kontekst, Erdogan përsëriti se Greqia, në vend që të kontribuonte në përpjekjet me qëllim të mirë të Turqisë, përshpejtoi politikat e saj maksimale.

” Megjithëse kriza e refugjatëve mund të ndihmojë në forcimin e bashkëpunimit midis dy vendeve, kjo mundësi historike është humbur për shkak të qëndrimit pa kompromis të Greqisë, ” tha ai, duke vënë në dukje se Turqia ka qenë e kujdesshme të mos intensifikohet deri më tani.

Në fakt,  Erdogan argumentoi se vendi i tij vepron gjithmonë me qetësi ndaj lëvizjeve të Greqisë fqinje, veçanërisht në fushat e juridiksionit detar, çështjen e shkeljes së regjimit të çmilitarizuar të ishujve dhe njoftimet NAVTEX dhe se ato gjithmonë i kanë dhënë përparësi zgjidhjes së çështjeve përmes dialogut dhe negociatave.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb