Forcat ajrore të Ukrainës kanë rrëzuar dy helikopterë sulmues rusë në vetëm tre minuta në një goditje të regjistruar së fundmi ndaj trupave ruse.

Trupat ukrainase goditën dy helikopterët e modelit Ka-52 Alligators në rajonin jugor të Khersonit dje në mbrëmje, thanë në një deklaratë Forcat Ajrore të Ukrainës.

Helikopteri sulmues me një kosto prej 12 milionë paundësh është mbiquajtur ‘Peshkaqeni i Zi’ dhe është përshkruar gjerësisht si ‘helikopteri më vdekjeprurës’ i forcave ruse, ndërsa Ukraina shpërtheu gjithashtu një helikopter Mi-8 në Donetsk pasi një raketë tokë-ajër e mori atë nga qielli dje.

Pamjet e shpërndara gjerësisht në rrjetet sociale tregojnë helikopterin rus duke fluturuar ulët nëpër një fushë përpara se të goditet nga një raketë e cila shpërthen në përplasje, por ai vazhdon të fluturojë për pak momente me flakët që shpërthejnë nga ana e tij e majtë.

Helikopteri fillon të lëshojë tym të zi dhe më pas kthehet në një top zjarri në fushë, duke u rrotulluar në mënyrë të pakontrollueshme.

Imazhet janë marrë nga Brigada e 54-të e Mekanizuar e Veçantë e Forcave të Armatosura të Ukrainës të hënën, së bashku me deklaratën që thotë se imazhet janë filmuar në “kufijtë administrativë të rajoneve të Luhanskut dhe Donetsk”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb