Plot 13.5 tonë ar dhe 20 miliardë dollarë janë gjetur në bodrumin e shtëpisë së ish-kryebashkiakut të Pekinit, Zhang Qi.


Gjiganti britanik “The Sun” shkruan që dyshohet se ish-kryebashkiaku kinez ka në pronësi edhe banesa luksoze dhe do të përballet me dënimin me vdekje, nëse shpallet fajtor për krime ekonomike.58- vjeçari ishte sekretari i Komitetit të Partisë Komuniste të Haikou, kryeqyteti krahinor i Hainan, me një popullsi rreth nëntë milionë njerëz dhe po hetohej nga Komisioni Kombëtar i Mbikëqyrjes.

Ndërkohë, udhëheqësi i Kinës Xi Jinping po godet korrupsionin dhe më shumë se 10,000 njerëz janë paditur për korrupsion qëkur ai mori detyrën në vitin 2012.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Sipas raporteve, të paktën 120 persona me pozitë në Kinë janë zbuluar në hetime të ngjashme, përfshirë oficerë ushtarakë dhe ekzekutues të lartë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb