Një urë e madhe kablloike, që peshon 81000 ton, u përfundua pasi u rrotullua në pozicionin e duhur në Baoding, në veri të Kinës.

Në klip shihen dy pjesët gjigande të urës të cilat rrotullohen dhe lidhen mes tyre, duke formuar urën e gjatë 495 metra dhe të gjerë 39.7 metra. Puna u krye në kohë rekord.

Manovra e rrotullimit zgjati vetëm një orë. Në këtë mënyrë është reduktuar në minimum edhe përshkrimi i rrugës hekurudhore Pekin-Guangzhou. Dy pjesët e urës u ndanë veçmas, njëra në drejtim të kundërt me tjetrën.

(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: